Հնդկաստանի հյուսիսարեւելյան Ասսամ նահանգում  ավելի քան 2.6 մլն մարդ ամպրոպային բնույթի անձրեւների պատճառով  առաջացած ջրհեղեղից հայտնվել է ջրածածկման գոտում,   11 մարդ մահացել է, հաղորդում է NDTV-ն:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ասամ նահանգում ավելի քան 1.5 մլն մարդ հայտնվել է  ջրածածկման գոտում, 7 մարդ մահացել է:
Նահանգում իրավիճակը օրեցօր վատթարանում է: Տարերային աղետն արդեն անդրադարձել է նահանգի 33 շրջաններից 28-ին: Նահանգի գետերի, այդ թվում խոշոր Բրահմապուտրա գետի  ջրի մակարդակի բարձրացման պատճառով 3 հազար գյուղ հայտնվել է ջրի տակ:
Նահանգի գյուղատնտեսական հողերի ավելի քան 87 հազար հա-ն, այդ թվում այն շրջանները, որտեղ աճեցնում են հնդկական Ասամ թեյը, ջրածածկ է: Օդերեւութաբանները նորից հայտարարել են, որ անձրեւները կտեւեն եւս երկու օր:
Հաղորդվել է նաեւ, որ Կազիրանգա ազգային պարկի մեծ մասը, որտեղ բնակվում են անհետացման վտանգի տակ գտնվող միաեղջյուր ռնգեղջյուրները եւ այլ հազվագյուտ կենդանիներ, ջրի տակ է անցել:
Ասամ նահանգի ենթակառուցվածքին լուրջ վնաս է պատճառվել: Տեղում աշխատում են տարերային աղետների արձագանքնման ծառայության աշխատակիցները, որոնք զբաղվում են բնակիչների տարհանմամբ: Ջրհեղեղից վնասված կամուրջները եւ ողողված ճանապարհները դժվարացնում են փրկարարական գործողությունը:

Более 2,6 миллиона человек оказались в зоне затопления в северо-восточном индийском штате Ассам из-за наводнений, вызванных грозовыми ливнями, 11 человек погибли, сообщает  РИА Новости со ссылкой на NDTV.
Ранее сообщалось, что более полутора миллиона человек оказались в зоне затопления в штате Ассам, при этом семеро погибли.
Положение в штате с каждым днем ухудшается. Стихийное бедствие затронуло уже 28 из 33 округов штата. Около 17 тысяч человек были вынуждены искать убежище в 327 лагерях для оказания помощи пострадавшим. Три тысячи деревень ушли под воду из-за критического повышения уровня воды в реках штата, в том числе и в крупной реке Брахмапутра.
Свыше 87 тысяч гектаров сельскохозяйственных земель штата, в том числе и районы, где выращивают индийский чай Ассам, оказалось затоплено. Синоптики вновь заявили, что дожди продлятся еще два дня.
Сообщалось также, что большая часть национального парка Казиранга, где обитают находящиеся под угрозой исчезновения однорогие носороги и другие редкие животные, была затоплена водой. Животные все же смогли укрыться на специальных платформах, построенных для их безопасности на время наводнения.
Инфраструктуре штата Ассам был нанесен серьезный урон. На местах работают сотрудники службы реагирования на стихийные бедствия, которые занимаются эвакуацией жителей. Поврежденные наводнениями мосты и размытые дороги осложняют проведение спасательной операции.