Վերջին երկու շաբաթներին հակառակորդի կողմից կրակոցները սովորականից ավելի շատ են ինժեներական աշխատանքների կատարման պատճառով: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 12-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը։
«Վերջին 1-2 շաբաթվա ընթացքում միայն մի քանի օր է, որ կրակոցները սովորականից ավելի շատ են եղել։ Ինչպես հայտարարել ենք՝ դրանք հիմնականում ինժեներական աշխատանքների կատարման արդյունք են, երկկողմանի, շատ ինտենսիվ ընթանում են ինժեներական աշխատանքներ եւ մեր դիրքորոշումը ՊՆ-ի կողմից իրականացվող քաղաքականությունն հետեւյալն է, որ որեւիցե կերպ հնարավորություն չտրվի հակառակորդին ոչ միայն առաջխաղացում չունենա՝ դիրքային առավելության առումով, այլեւ ամրացնելու առումով»,- ասաց Բալայանը։
Պաշտպանության փոխնախարարը հավելեց, որ հայկական կողմի ինժեներական աշխատանքների արդյունքում կան նշանակալի ձեռքբերումներ՝ հայաստանյան գրեթե բոլոր սահմանամերձ շրջաններում։
«Եվ մեր վերջին լարվածությունը հենց դրա արդյունք է, որ հակառակորդն է փորձել որոշակի առումով զսպել մեր այն ձեռքբերումները, որոնք արդեն իսկ ունենք ու փորձում ենք ամրապնդել։ Եղանակի հետ կապված կարող է մառախուղ լինի, եւ դրա արդյունքում լինեն կրակոցներ։ Երեկ ես եղել եմ Խաչիկ գյուղի հատվածում եւ ասեմ, որ համեմատաբար հանգիստ էր։ Կրակոցները քիչ էին կամ գրեթե չկային։ Մի փոքր կրակոցներ կային Զանգակատան ուղղությամբ, բնակավայրերից այն կողմ գտնվող մարտական դիրքերում։ Ընդհանուր առմամբ, կարող եմ ասել, որ հայկական ուժերի կողմից վերահսկելի է։ Կրակոցների քանակը սովորականի պես է»,– ասաց նա։

The adversary has been shooting more than usual over the past two weeks due to engineering works. This is what Deputy Minister of Defense of Armenia Gabriel Balayan told journalists today.
“As the Ministry of Defense had reported, the shootings are mainly the result of engineering works. Both parties are intensively performing engineering works, and our position on the policy of the Ministry of Defense is to not let the adversary advance in terms of positions and strengthening of those positions,” Balayan said.
The deputy defense minister added that the Armenian party has made significant achievements in almost all borderline regions of Armenia in terms of engineering works.
“Yesterday I visited the sector in Khachik village, and I must say that the situation was relatively calm. There were few or almost no shootings. There were some shootings in the direction of Zangakatun, but overall, it is safe to say that the situation is under the control on the side of the Armenian party,” he said.