Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը գտնում է, որ Հայաստանում հասունացել է ժամանակը զարգացնելու այլընտրանքային էներգետիկան և պետականորեն ներդրում կատարելու վերականգնվող էներգետիակայի ոլորտում։  Այս մասին  հայտարարություն է տարածել կուսակցությունը:
«Այսօր ցավալիորեն Հայաստանը հանդիսանում է այն եզակի երկրներից, որը հանդիսանալով Էլեկտրաէներգիա արտադրող՝ երկիր բնակչության համար այն հանդիսանում է ծանր ֆինանսական բեռ։ Այնինչ Հայաստանի աշխարհագրական և բնակլիմայական պայմանները թույլ են տալիս այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման միջոցով թեթեւացնել ազգաբնակչության հոգսը։
Հետխորհրդային տարիներին Հայաստանում անտառապատ տարածքները կրճատվել են գրեթե 2 անգամ, իսկ առկա անտառապատ տարածքները գտնվում են անմխիթար վիճակում և վերացման վտանգի տակ են։ Մենք պարտավոր ենք հոգ տանել մեր բնությանը և շրջակա միջավայրին հանուն մեր ապագա սերունդների, ուստի Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը դեմ է արտահայտվում ի հաշիվ բնության նոր հանքերի առաջացմանը և գտնում է, որ հնարավոր է գտնել խնդրի լուծման տարբերակներ զարգացնելով էներգետիկ ոլորտը այլընտրանքային և վերականգնողական էներգետիկայի զարգացման միջոցով»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

The Social Democrat Hunchakian Party finds that the time has come for Armenia to develop alternative energy and for the government to make an investment in the renewable energy sector. This is stated in the statement issued by the political party.
“Today, unfortunately, Armenia is one of the unique countries where, even though it produces electricity, this is a big financial burden for the country’s population. However, the geographical, natural and climatic conditions of Armenia allow to mitigate the burden of the population through the development of alternative energy.
During the post-Soviet era, forested areas in Armenia were reduced by almost two times, and now, forested areas are in poor condition and are at the risk of elimination. It is our duty to take care of our nature and the environment for the sake of our future generations. Thus, the Social Democrat Hunchakian Party is against the emergence of new mines at the expense of nature and finds that it is possible to find options for the solution to the problem by enhancing the energy sector through the development of alternative and renewable energy,” the statement reads.