Մահվանից առաջ սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգջին իրեն սպանողներին խնդրել է բերանը չփակել, քանի որ նա տառապում էր ասթմայով եւ կարող էր խեղդամահ լինել։
Թուրքական «Սաբահ» թերթը լրագրողին սպանելու ուղարկված սաուդյան հարվածային ջոկատի անդամների եւ Խաշոգջիի զրույցի նոր հատվածներ է հրապարակել։
Նշվում է, որ Թուրքիայի Ազգային հետախուզական գործակալությունը ստացել է Խաշոգջիի դաժան սպանության ձայնագրությունը։
Հոդվածի համաձայն, ջոկատի անդամներից մեկը Խաշոգջիին ասում է, որ նրան Ինտերպոլի հրամանով պետք է տանեն Էր Ռիադ։
Լսելի է նաեւ, որ տղամարդը փորձում է Խաշոգջիին ստիպել, որպեսզի նա որդուն հաղորդագրություն ուղարկի եւ զգուշացնի, որ չանհանգստանա, եթե հորից լուր չունենա։
Խաշոգջին ամերիկյան Washington Post թերթի թղթակից էր եւ 2017-ից ապրում էր ԱՄՆ-ում։ 2018թ․ հոկտեմբերի 2-ին, մտնելով Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսություն, նա անհետացել էր։ Բարձրացված աղմուկից հետո հոկտեմբերի 20-ին ՍԱ պետական ԶԼՄ-ները հայտարարել էին, որ լրագրողը մահացել է հյուպատոսության աշխատակիցների հետ վեճի հետեւանքով։
Ստամբուլի դատախազությունը հայտարարել էր, որ Խաշոգջիի սպանությունը եղելէ կանխամտածված եւ կազմակերպված, իսկ նրա մարմինն անդամահատվել եւ ոչնչացվել է։ Ըստ սաուդյան գլխավոր դատախազության հայտարարության, այդ գործով կալանավորված է 21 մարդ, որոնցից 5-ի համար, ովքեր սպանության անմիջական մասնակիցներն են,  դատախազությունը մահապատիժ է պահանջել։

Перед смертью саудовский журналист Джамал Хашагджи просил своих убийц не закрывать  ему рот, потому что он страдал от астмы и мог задохнуться.
Турецкая газета  «Сабах» опубликовала новые отрывки из записи разговора Хашагджи с членами саудовского ударного отряда, направленного для его убийства.
Отмечается, что Национальное  разведывательное агентство Турции получило запись ужасного убийства Хашагджи  2 октября 2018 года в консульстве Саудовской Аравии в Стамбуле.
Согласно публикации,  один из членов отряда говорит Хашагджи,  что его должны доставить  в Эр-Рияд по приказу Интерпола.
Также слышно, что мужчина пытается заставить Хашагджи послать своему сыну сообщение, в котором говорится, чтобы он не беспокоился, если не услышит вестей от отца.
Хашагджи, который работал обозревателем американской газеты Washington Post и с 2017 года проживал в США, пропал в Турции 2 октября 2018 года после того, как вошел в здание генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле. Государственные СМИ Саудовской Аравии в ночь на 20 октября распространили сообщение генпрокурора страны, что, по предварительным данным, Хашагджи мертв, к его гибели привела ссора с сотрудниками консульства.
Прокуратура Стамбула заявила, что убийство Хашагджи было преднамеренным, тело журналиста было расчленено и уничтожено после того, как он был задушен в генконсульстве. Турция требует от Саудовской Аравии выдачи виновных, а также информации о местонахождении тела Хашагджи. По заявлению саудовской генпрокуратуры, по делу об убийстве Хашагджи задержан 21 человек. Для пяти непосредственных участников убийства прокуратура потребовала смертной казни.