Ֆրանսիան եւ Գերմանիան պայմանավորվել են գլոբաոլ տնտեսական անկմանն արձագանքելու ռազմավարության մասին՝ միջազգային առեւտրում խնդիրների հետ կապված։ Սակայն նրանք տարաձայնություններ ունեն դրա իրականացման արագության շուրջ, հայտարարել է Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարար Բրունո Լե Մերը, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Գերմանիայի ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Լե Մերն ասել է, որ ռազմավարությունը հիմնված է երեք հիմնական սկզբունքների վրա՝ «շարունակեք կրճատել պետական պարտքն այնտեղ, որտեղ դա անհրաժեշտ է; շարունակեք կառուցվածքային բարեփոխումներ անցկացնել, ինչպես մենք անում ենք Ֆրանսիայում; կա բյուջետային քաղաքականություն, որը կարող է դրամավարկային քաղաքականությունից վերցնել էստաֆետը»։
Նրա խոսքով՝ թեեւ համաձայնություն է ձեռք բերվել այդ մոտեցման առումով, բայց նախկինի պես բաց բանակռիվներ են ընթանում գործողությունների ժամկետի շուրջ։
Ձգտելով ընդգծել ֆրանս-գերմանական տնտեսական համագործակցությունը՝ լը Մերն ասել է, որ էլեկտրամոբիլների կուտակիչների արտադրության պիլոտային գործարանը Ֆրանսիայում կգործարկվի 2022 թվականին, Գերմանիայում երկրորդ գործարանի բացումից երկու տարի առաջ, ինչը համաեվրոպական նախագծի մի մասն է, որը կարող է մրցակցել Ասիայի գերիշխող դիրքի հետ կուտակիչների շուկայում։

Франция и Германия договорились о стратегии реагирования на глобальный экономический спад на фоне проблем в международной торговле, но есть разногласия по поводу скорости ее реализации, заявил министр финансов Франции Бруно Ле Мэр, передает Reuters.
На пресс-конференции вместе с министрами финансов и экономики Германии Ле Мэр сказал, что стратегия основана на трех основных принципах: «продолжайте сокращать государственный долг там, где это необходимо; продолжайте проводить структурные реформы, как мы делаем в Франция; есть бюджетная политика, которая может взять эстафету от монетарной политики».
По его словам, хотя было достигнуто согласие в отношении этого подхода, по-прежнему ведутся открытые дебаты о сроках действий.
Стремясь подчеркнуть франко-германское экономическое сотрудничество, Ле Мэр сказал, что пилотный завод во Франции по производству аккумуляторов для электромобилей будет запущен в эксплуатацию в 2022 году, за два года до открытия второго завода в Германии, что является частью общеевропейского проекта, способного конкурировать с доминирующим положением Азии на рынке аккумуляторов.