Կովկասի մուսուլմանների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ շեյխուլիսլամ Ալաշուքյուր Փաշազադեն ընդունել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Էրլ Լիտցենբերգերին։
Trend-ը, հղում անելով ԿՄՎ-ին, հայտնում է, որ շնորհակալություն հայտնելով ընդունելու համար՝ դեսպան Լիտցենբերգերը շեյխուլիսլամին տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, բարձր է գնահատում երկխոսությունը, որը կծառայի ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։ Դեսպանը նշել է հայ կրոնական առաջնորդի հետ շփումների շարունակության կարեւորությունը եւ ասել է, որ նման հանդիպումները, տարբեր մակարդակների՝ լրագրողների, կրոնական համայնքների, ակտիվիստ կանանց ներկայացուցիչների փոխադարձ այցերը եւ քննարկումները ամրապնդում են ժողովուրդների միջեւ խաղաղություն հաստատելու հույսը։
Փաշազադեն պատմել է հայ կրոնական առաջնորդների հետ բազմաթիվ հանդիպումների մասին, որոնք 1988-ից անցկացվել են միջնորդների միջոցով, այդ թվում Երեւան իր այցի մասին՝ որպես ԱՊՀ միջկրոնական խորհրդի համանախագահ, Բաքվի 1-ին գագաթաժողովի շրջանակներում Ամենայն հայոց կաթողիկոսին Բաքու հրավիրելու մասին։ ԿՄՎ նախագահը դժգոհություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ հայկական կողմը չի կատարում հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, սակայն դրական է գնահատել համաշխարհային կրոնական առաջնորդների հանդիպում անցկացնելու դեսպանի առաջարկությունը։

Chairman of the Caucasus Muslims’ Board (CMB) Allahshukur Pashazadeh today received US Ambassador to Azerbaijan Earl Litzenberger.
Citing the CMB, Trend reports that Ambassador Litzenberger expressed gratitude for the reception and informed Pashazadeh that the United States, as an OSCE Minsk Group Co-Chair, highly appreciates the dialogue that will serve for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. The Ambassador stated the importance of continuation of the contacts with the religious leader of the Armenians and said such meetings, the reciprocal visits of journalists and representatives of religious communities and women activists and their discussions strengthen hope for the establishment of peace between the peoples.
Pashazadeh talked about his several meetings that have been held with Armenian religious leaders through mediators since 1988, including his visit to Yerevan as co-chair of the CIS Interreligious Council, and about how he had invited the Catholicos of All Armenians to Baku to attend the 1st Baku Summit of World Religious Leaders. The Chairman of the Caucasus Muslims’ Board expressed discontent with the fact that the Armenian side fails to fulfill the agreements reached during the meetings, but positively assessed the Ambassador’s proposal to hold a meeting of world religious leaders.