«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով, ՀՔԾ-ն առաջիկայում կարճելու է Արա Բաբլոյանին եւ Արսեն Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքի մի մասը՝ իշխանությունը յուրացնելու՝ Քրօր․ 300-րդ հոդվածով։ Հիշեցնենք, որ նրանց 2 մեղադրանք է առաջադրվել՝ իշխանությունը յուրացնելու եւ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար։
Ծանրը իշխանության յուրացման հոդվածն է, ինչի համար էլ 22 օր կալանքի տակ պահեցին Բաբայանին, բայց հետո ստիպված բաց թողեցին։ Խոսքը Հրայր Թովմասյանի՝ ՍԴ նախագահ դառնալուն է վերաբերում, սակայն մեղադրանքն այնքան անհիմն է, որ հարուցումից հետո «մեղադրյալների» հետ ոչ միայն քննչական գործողություններ չեն կատարվել, հիմա էլ պատրաստվում են ծանր հոդվածով գործը կարճել, կմնա կեղծիքը, այն էլ՝ ՀՔԾ-ի մունդիրը վերջնականապես գետնով չտալու համար»:

YEREVAN. – Hraparak newspaper of Armenia writes: According to our information, the SIS [Special Investigation Service] will soon drop a part of the accusation filed against [National Assembly (NA) ex-speaker] Ara Babloyan and [ex-deputy chief of staff of the NA] Arsen Babayan for usurping power - Criminal Code Article 300. It should be reminded that they were charged with two counts: usurping power, and committing official fraud.
The weighty one is the article on usurping power, for which they kept Babayan in detention for 22 days, but then they had to release.
The matter is about Hrayr Tovmasyan becoming President of the CC [Constitutional Court]. However, the accusation is so groundless that after launching it, not only did investigative actions not take place with the "accused," and now they are going to drop the case under a weights article; the [official] fraud [charge] will remain.