Ավտոներկրողներն այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, բողոքի ակցիա են իրականացնում Կառավարության դիմաց։
Ավտոներկրողների միության նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը նամակ հանձնեց վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանին։
«Մեր 4 հարցերից մնացել է 1 հարցը։ Այն է, որ Ղազախստանի քաղաքացիները չգան 100 հոգով այստեղ, տեղեկանքներ ձեռք բերեն ու գնան Վրաստանից մեքենա գնելու»,-ասաց Տիգրան Հովհաննիսյանը լրագրողների հետ զրույցում։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ մինչև դեկտեմբերի 30-ը գնելու են մեքենաները, ներկրելու են, կուտակելու են, մինչև հունիսի 30-ը պիտի վաճառեն ԵԱՏՄ տարածքում։
«Քարշակով աջղեկային մեքենան, եթե քաղաքացիներին վաճառենք, կարող ենք տեղափոխել այստեղ, ղեկը տեղափոխել»,-նշեց նա։
Ավտոներկրողները առաջարկեցին, որ մեքենայի նույնականացման քարտը ստուգեն Երևանում, փաստաթղթերը տանեն Գյումրի։
Հովհաննիսյանը նշեց, որ հանդիպել են ՊԵԿ նախագահի տեղակալի, ՔԿ նախագահի տեղակալի, ԱԺ պատգամավորների հետ։

Автоимпортеры 6 декабря провели акцию протеста у здания Правительства Армении. Глава Союза автоимпортеров Тигран Ованнисян передал письмо помощнику премьер-министра Армении Наири Саркисяну. «Из наших четырех вопросов остался лишь один. А он состоит в том, чтобы граждане Казахстана не приезжали по 100 человек в Армению, где они приобретают справки и едут в Грузию для покупки автомобилей», - заявил в беседе с журналистами Ованнисян.
По его словам, до 30 декабря они купят машины, импортируют их, будут накапливать, чтобы до 30 июня продать на территории ЕАЭС.
Автоимпортеры также предлагают организовать проверку идентификационных карт машин в Ереване, а получение документов – в Гюмри.
Ованнисян отметил, что они провели встречи с заместителями руководителей Комитета государственных доходов и СК Армении, а также депутатами парламента.