Անկարան իրեն իրավունք է վերապահում շարունակել «Խաղաղության ակունք» գործողությունը Սիրիայում։ Այս մասին ճեպազրույցում լրագրողներին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Համի Ակսոյը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք իրավունք են վերապահում շարունակել «Խաղաղության ակունք» գործողությունը, եթե Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը չկատարեն հուշագրերի շրջանակներում իրենց պարտավորությւունները։ Մենք չենք կարող հեռանակ Սիրիայից այնքան ժամանակ, քանի դեռ անվտանգության գոտին չի մաքրվել ահաբեկիչներից»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Անկարան հայտարարել էր Սիրիայի հյուսիսում անվտանգության գոտի ստեղծելու նպատակով «Խաղաղության ակունք» գործողության անցկացման մասին։ Այն պետք է պաշտպանական գոտի դառնա թուրքական սահմանի համար։ Այդ շրջան, ըստ Անկարայի մտադրության, Թուրքիայից կարող են վերադառնալ սիրիացի փախստականները։ Դամասկոսը գործողությունն ագրեսիա է համարել, համաշխարհային հանրությունը դատապարտել է Անկարային։

Анкара сохраняет за собой право продолжить операцию «Источник мира» в Сирии. Об этом сообщил журналистам на брифинге официальный представитель МИД Турции Хами Аксой, передает ТАСС
«Мы сохраняем за собой право на продолжение операции «Источник мира», если Россия и США не выполнят обязательства в рамках заключенных меморандумов. Мы не можем уйти из Сирии до тех пор, пока зона безопасности не будет очищена от террористов», - отметил он.
9 октября Анкара объявила о проведении на севере Сирии военной операции «Источник мира» с целью создания там буферной зоны. Она должна стать защитным поясом для турецкой границы. В этот район, по замыслу Анкары, смогут вернуться из Турции сирийские беженцы. Дамаск назвал операцию агрессией, мировое сообщество осудило действия Анкары.