Մալայզիայի վարչապետ Մահաթհիր Մոհամադն ասել է, որ ամերիկյան պատժամիջոցներն Իրանի դեմ խախտում են ՄԱԿ Կանոնադրությունը եւ միջազգային իրավունքը, տեղեկացնում է Reuters-ը։
«Մալայզիան չի պաշտպանում ԱՄՆ միակողմանի պատժամիջոցներն Իրանի դեմ»,- ասել է Մոհամադը Դոհայում համաժողովի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ Մալայզիան եւ մյուս երկրները կորցրել են «խոշոր շուկա» պատժամիջոցների պատճառով, որոնք մտցվել են Իրանի դեմ։
«Նման պատժամիջոցները լիովին խախտում են ՄԱԿ Կանոնադրությունը եւ միջազգային իրավունքը։ Պատժամիջոցները կարող են մտցվել միայն Միավորված Ազգերի Կազմակերպության կողմից՝ Կանոնադրությանը համապատասխան»,- ընդգծել է Մալայզիայի վարչապետը։

Malaysian Prime Minister Mahathir Mohamad said US sanctions imposed by the US against Iran violate the UN Charter and international law, Reuters reported.
"Malaysia does not support the reimposition of the unilateral sanctions by the US against Iran," he told the Doha Forum, also attended by Qatar Emir Tamim bin Hamad Al-Thani.
According to him, Malaysia and other countries have lost the large market due to the sanctions imposed on Iran.
"Such sanctions clearly violate the United Nations charter and international law; sanctions can only be applied by the United Nations in accordance with the charter," he added.