Լանկասթերի կոմսության կանցլեր Մայքլ Գոուվը վճռականորեն խոստացել է բրիտանացիներին, որ Միացյալ Թագավորությունը բրեքզիթի հարցով համաձայնագիր կկնքի Բրյուսելի հետ 2020 թվականի վերջում, գրում է The Guardian-ը:
Բորիս Ջոնսոնի կառավարության ավագ նախարարը դարձել է առաջինը, ով ընտրություններից հետո կրկնել է այդ խոստումը՝ նշելով, որ 2020 թվականի դեկտեմբերին կդադարեցվեն բոլոր անցումային պայմանավորվածությունները:
Նա նշել է, որ Մեծ Բրիտանիայի եւ ԵՄ-ի միջեւ ապագա հարաբերությունների շուրջ քննարկումների հիման վրա արդյունքները կամփոփվեն հաջորդ տարի:
«Բազմաթիվ դետալներ, որոնց շուրջ մենք պետք է բանակցություններ անցկացնենք, իրենց տեղը գտել են քաղաքական հռչակագրում, այնպես որ մեծ աշխատանք է արվել: Եւ, ինչպես նշել են որոշ անձինք, կան մի շարք ոլորտներ, որոնց շրջանակում Եվրամիությունն ու Մեծ Բրիտանիան համահունչ են գործում, եւ ես վստահ եմ, որ մենք կկարողանանք ոչ միայն դուրս գալ ԵՄ կազմից հունվարի 31-ին, այլ նաեւ ամփոփել նոր հարաբերությունների շուրջ բոլոր մանրամասները ամենասեղմ ժամկետներում»,-նշել է նա Sky հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:

Канцлер герцогства Ланкастерского Майкл Гоув категорически пообещал британцам, что Соединенное Королевство заключит соглашение по брекзиту с Брюсселем к концу 2020 года, пишет The Guardian
Старший министр правительства Бориса Джонсона стал первым, кто после выборов повторил это обещание, отметив, что к декабрю 2020 года будут приостановлены все переходные договоренности.
Он отметил, что итоги на основе обсуждений о будущем отношений между Великобританией и ЕС будут подведены в следующем году.
«Достаточно большое количество деталей, по которым мы должны провести переговоры, уже нашли свое отображение в политической декларации, так что проделана большая работа. И, как отмечали некоторые лица, есть ряд областей, по которым интересы Европейского Союза и Великобритании созвучны, так что я уверен, что мы сможем не просто покинуть ЕС 31 января, но также подвести итоги всех деталей по новым отношениям в кратчайшие сроки», - отметил он в интервью телеканалу Sky.