Իրանի Քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության երկրորդ նախնական զեկույցը ուկրաինական Boeing-ի աղետի մասին վկայում է, որ «Տոր-Մ1» ԶՀՀ-ով օդանավը խոցել են  գործողության փոքր շառավղի «հող-օդ» դասի երկու հրթիռով: Այս մասին նշված է իրանական գերատեսչության կայքում հրապարակված փաստաթղթում: Հստակեցվում է, որ հրթիռները թռչել են հյուսիսային ուղղությամբ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Խոցվելուց հետո օդանավը սկսել է սրընթաց բարձրությունը կորցնել՝ գտնվելով բնակելի շրջանի երկնքում, որից հետո բախվել է զվարճանքների այգում «խոչընդոտի» եւ ընկել հողի վրա: Այնուհետեւ այն անցել է ֆուտբոլի դաշտով, ամբողջովին ավերվել եւ այրվել:
Զեկույցում նաեւ նշվում է, որ օդանավը Թեհրանից թռչել է տեղական ժամանակով 06:12-ին, օդանավի հետ կապը կորել է, երբ այն 8,1 հազար ֆուտ (շուրջ 2,4 հազար մետր) բարձրության վրա էր:
Կրկնակի դիտարկման ռադարների էկրաններից օդանավն անհետացել է 06:15-ին, առաջնային դիտարկման ռադարներից՝ մոտ 06:18-ին:
Մեհրաբադ օդանավակայանում առաջնային դիտարկման ռադարների տվյալներով՝ օդանավը 06:15-ին ուղուց շեղվել է, սկսել աջ շրջադարձ եւ 3 րոպե տեւողությամբ, հավանաբար, թռիչքը շարունակել է օդանավակայանի ուղղությամբ, որից հետո ռադարներից կորել է մոտ 06:18-ին:
Իրանում ուկրաինական օդանավի կործանումը
Թեհրանից Կիեւ չվերթ կատարող «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիների» օդանավը չորեքշաբթի վաղ առավոտյան աղետի էր ենթարկվել թռչելուց կարճ ժամանակ անց: Զոհվել էին օդանավում եղած բոլորը՝ 176 մարդ:
Մի քանի օր անց իրանցի զինվորականները ստանձնել էին ողբերգության պատասխանատվությունը՝ հստակեցնելով, որ Boeing-ը շփոթել են թշնամական թեւավոր հրթիռի հետ:
Թեհրանում նշել էին, որ ԱՄՆ-ի կողմից հարձակման էին սպասում, ինչի հետ կապված երկրի ՀՕՊ համակարգերը բերված էին լիակատար մարտական պատրաստության:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Իրանից ակնկալում է մեղքի ամբողջական ընդունում, պաշտոնական ներողություն, մեղավորների պատիժ եւ փոխահատուցումների վճարում:

The second preliminary report of the Iranian Civil Aviation Organization about the crash of the Ukrainian Boeing indicates that the plane was shot down by two short-range ground-to-air missiles, Bloomberg reported
According to the report, “plane took off from Tehran at 6:12 a.m. local time and lost all contact with air traffic control at 8,100 feet.
Aircraft disappeared from secondary surveillance radar screens at 6:15 a.m. and from primary surveillance radars at 6:18 a.m.
Aircraft moved past a residential area and its first physical contact with the ground was at a public park. Plane was torn apart as it moved through a football pitch, nearby farmland and gardens
The retrieved flight data recorder and the cockpit voice recorder are “some of the most advanced equipment of their kind in the world” and Iran lacks the facilities to decode them,” the source noted.
The crash of the Ukrainian plane in Iran
The Ukraine International Airlines plane flying from Tehran to Kyiv crashed shortly after its departure on January 8 early in the morning, slagging all 176 people on board killed.
A few days later, the Iranian military took responsibility for the tragedy, specifying that they thought the Boeing was opponent’s missile.
Tehran noted that they expected attacks from the US, and therefore the country's air defense systems were put on full alert.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said that he expects full confession of guilt, official apologies, punishment of the guilty and payment of compensation from Iran.