Լիբանանի նոր կառավարությունը կարող է ֆինանսական օգնություն ստանալ միջազգային դոնորներից, եթե երկրում իրական բարեփոխումներ իրականացնի։ Այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի տարածած հայտարարությունում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Լիբանանի նոր կառավարության համար ստուգում կհանդիսանան նրա գործողություններն ու Լիբանանի ժողովրդի պահանջներին արձագանքելու կարողությունը բարեփոխումների իրականացման եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ։ Միայն այն կառավարությունը, որը կկարողանա իրականացնել իրական եւ կոնկրետ բարեփոխումներ, կվերականգնի ներդրողների վստահությունը եւ թույլ կտա Լիբանանին ստանալ միջազգային օգնություն»,- ասել է նա։
Երեքշաբթի Լիբանանում հայտարարվել էր 20 տեխնոկրատ նախարարներից կազմված կառավարության ստեղծման մասին, որոնք ներկայացնում են երկրի քրիստոնեական եւ մուսուլմանական համայնքները։ Նոր կառավարությունը հենվում է խորհրդարանական մեծամասնության աջակցության վրա, որը գլխավորում են նախագահամետ «Ազատ հայրենասիրական շարժումը» եւ շիական «Ամալ»-«Հեզբոլլահ» տանդեմը։
Վարչապետ Հասան Դիաբը լրագրողներին ուղղված իր հայտարարությունում նշել է, որ իր ստեղծած կառավարությունը «համապատասխանում է ընդվզող ժողովրդական զանգվածների ակնկալիքներին»։ Նրա խոսքով՝ նախարարների մեջ առնվազն վեց հոգի ներկայացնում են բողոքի շարժումը։
Խորհրդարանի խոսնակ Նաբիհ Բերին չորեքշաբթի տեղեկացրել էր, որ պատգամավորները կդիտարկեն նոր կառավարությանը սվտահության քվե տալու հարցը հունվարի վերջին 2020 ֆինանսական տարվա պետական բյուջեի նախագծի հաստատումից հետո։

The new Lebanese government will be able to obtain financial aid from international donors if it implements real reforms in the country, said US Secretary of State Mike Pompeo.
The test for the new Lebanese government will be its actions and ability to respond to the demands of the Lebanese people with regard to the reforms implementation and the fight against corruption, he said adding that only a government that is capable and committed to real and concrete reforms will restore investor confidence and allow Lebanon to receive international aid.
Lebanon has announced Tuesday the creation of a government of 20 technocratic ministers representing the Christian and Muslim communities of the country.
PM Hassan Diab said in a statement that the government he created meets the aspirations of the protesting masses. At least six represent the protest movement among the ministers, he said.
Parliament's speaker Nabih Berri said on Wednesday MPs would consider passing a vote of confidence in the new government after approving a draft state budget for fiscal year 2020 at the end of January.