Լիբանանի նոր կառավարությունը կարող է ֆինանսական օգնություն ստանալ միջազգային դոնորներից, եթե երկրում իրական բարեփոխումներ իրականացնի։ Այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի տարածած հայտարարությունում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Լիբանանի նոր կառավարության համար ստուգում կհանդիսանան նրա գործողություններն ու Լիբանանի ժողովրդի պահանջներին արձագանքելու կարողությունը բարեփոխումների իրականացման եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ։ Միայն այն կառավարությունը, որը կկարողանա իրականացնել իրական եւ կոնկրետ բարեփոխումներ, կվերականգնի ներդրողների վստահությունը եւ թույլ կտա Լիբանանին ստանալ միջազգային օգնություն»,- ասել է նա։
Երեքշաբթի Լիբանանում հայտարարվել էր 20 տեխնոկրատ նախարարներից կազմված կառավարության ստեղծման մասին, որոնք ներկայացնում են երկրի քրիստոնեական եւ մուսուլմանական համայնքները։ Նոր կառավարությունը հենվում է խորհրդարանական մեծամասնության աջակցության վրա, որը գլխավորում են նախագահամետ «Ազատ հայրենասիրական շարժումը» եւ շիական «Ամալ»-«Հեզբոլլահ» տանդեմը։
Վարչապետ Հասան Դիաբը լրագրողներին ուղղված իր հայտարարությունում նշել է, որ իր ստեղծած կառավարությունը «համապատասխանում է ընդվզող ժողովրդական զանգվածների ակնկալիքներին»։ Նրա խոսքով՝ նախարարների մեջ առնվազն վեց հոգի ներկայացնում են բողոքի շարժումը։
Խորհրդարանի խոսնակ Նաբիհ Բերին չորեքշաբթի տեղեկացրել էր, որ պատգամավորները կդիտարկեն նոր կառավարությանը սվտահության քվե տալու հարցը հունվարի վերջին 2020 ֆինանսական տարվա պետական բյուջեի նախագծի հաստատումից հետո։

Новое правительство Ливана сможет добиться получения финансовой помощи от международных доноров, если будет проводить реальные реформы в стране. Об этом говорится в распространенном заявлении госсекретаря США Майкла Помпео, передает ТАСС
«Проверкой для нового правительства Ливана станут его действия и способность реагировать на требования народа Ливана в том, что касается осуществления реформ и борьбы с коррупцией. Только то правительство, которое способно и привержено осуществлению реальных и конкретных реформ, восстановит доверие инвесторов и позволит Ливану получить международную помощь», - сказал он.
Во вторник в Ливане было объявлено о создании правительства из 20 министров-технократов, представляющих христианские и мусульманские общины страны. Новый кабинет опирается на поддержку парламентского большинства, которое возглавляет пропрезидентское Свободное патриотическое движение и шиитский тандем «Амаль» - «Хезболлах».
Премьер-министр Хасан Диаб в своем заявлении журналистам отметил, что созданное им правительство «отвечает чаяниям протестующих народных масс». По его словам, среди министров как минимум шестеро представляют протестное движение.
Спикер парламента Набих Берри сообщил в среду, что депутаты рассмотрят вопрос о вынесении вотума доверия новому правительству после утверждения в конце января проекта госбюджета на 2020 финансовый год.