Թեհրանը բաց է հանուն տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության հարեւան պետությունների հետ երկխոսության համար: Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Իրանը բաց է իր հարեւանների հետ երկխոսության համար, եւ մենք հայտարարում ենք ցանկացած հավելյալ աշխատանքի մասնակցելու մեր պատրաստակամության մասին, որը բխում է տարածաշրջանի շահերից»,- գրել է նա Twitter-ում: Զարիֆի խոսքով՝ Թեհրանը ողջունում է «ցանկացած քայլ, որը վերածնում է տարածաշրջանի ազգերի հույսերն ու նրանց կայունություն ու բարգավաճում հաղորդում»:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահի վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Վայեզին նշել է, որ «կան տարբերություններ Վաշինգտոնի եւ Էր Ռիադի հետ Թեհրանի հարաբերություններում»: Նրա կարծիքով՝ Սաուդյան Արաբիայի հետ տարաձայնությունների լուծումն օգուտ կտա ամբողջ Մերձավոր Արեւելքին:

Tehran is open for dialogue with neighboring states for the sake of restoring security and stability in the region, Tasnim reported referring to Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif on Thursday.
"We announce our readiness to participate in any complementary work that is in the interest of the region," he said. "We welcome any step that restores hope to its people and brings them stability and prosperity."
Iranian Presidential Chief of Stuff Mahmoud Vaezi noted Wednesday that there are differences between Tehran’s relations with Washington and Riyadh. According to an Iran's official, resolving conflicts with Saudi Arabia will benefit the entire Middle East.