Թեհրանը բաց է հանուն տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության հարեւան պետությունների հետ երկխոսության համար: Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Իրանը բաց է իր հարեւանների հետ երկխոսության համար, եւ մենք հայտարարում ենք ցանկացած հավելյալ աշխատանքի մասնակցելու մեր պատրաստակամության մասին, որը բխում է տարածաշրջանի շահերից»,- գրել է նա Twitter-ում: Զարիֆի խոսքով՝ Թեհրանը ողջունում է «ցանկացած քայլ, որը վերածնում է տարածաշրջանի ազգերի հույսերն ու նրանց կայունություն ու բարգավաճում հաղորդում»:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահի վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Վայեզին նշել է, որ «կան տարբերություններ Վաշինգտոնի եւ Էր Ռիադի հետ Թեհրանի հարաբերություններում»: Նրա կարծիքով՝ Սաուդյան Արաբիայի հետ տարաձայնությունների լուծումն օգուտ կտա ամբողջ Մերձավոր Արեւելքին:

Тегеран открыт для диалога с соседними государствами ради восстановления безопасности и стабильности в регионе. Об этом в четверг заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф, передает ТАСС
«Иран остается открытым для диалога со своими соседями, и мы заявляем о своей готовности участвовать в любой дополнительной работе, которая отвечает интересам региона», - написал глава МИД Ирана на своей странице в Twitter. По словам Зарифа, Тегеран «приветствует любой шаг, который возрождает надежды народов региона и приносит им стабильность и процветание».
В среду руководитель администрации иранского президента Махмуд Ваези отметил, что «есть различия между отношениями Тегерана с Вашингтоном и Эр-Риядом». По мнению иранского чиновника, разрешение противоречий с Саудовской Аравией «пойдет на пользу всему Ближнему Востоку».