Մեր կառավարության գործունեությունն առաջին օրից միտված է ՀՀ-ում սահմանադրական իրականություն հաստատելուն։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 20-ին, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պիտի արձանագրենք, որ շատ երկար տարիներ մեր քաղաքական թիմը և ես անձամբ դեռ ընդդիմադիր ժամանակներից խոսել եմ սահմանադրական իրականության մասին և ասել եմ, որ ՀՀ-ում սահմանադրական իրականության հաստատումը սկզբունքային նշանակություն ունի։  Սահմանադրական իրականություն ասելով նկատի եմ ունեցել, որ մեր երկրի սահմանադրության մեջ գրված է եղել մի բան, իսկ իրականությունը եղել է բոլորովին այլ։ Մեր կառավարության գործունեությունն առաջին օրից միտված է եղել ՀՀ-ում սահմանադրական իրականություն հաստատելուն, և մենք այդ հարցում ունենք շատ կոնկրետ հաջողություններ։ Մասնավորապես, մեր խնդիրն այն  էր, որ գրված է, որ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին և ժողովուրդն իր իշխանությունը ձևավորում է ազատ ընտրությունների միջոցով։ Դա շատ երկար՝ 1991 թվականից էս կողմ տեղի չէր ունեցել, բացառությամբ 1999 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները, և մենք այսօր այդ սահմանադրական իրականությունը ստեղծել ենք։ Այսօր ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի գիտի, որ ինքը կարող է ձևավորել իշխանություն թե՛ տեղական ինքնակառավարման և թե՛ հանրապետական մակարդակում»,-նշեց նա։
Իսկ սահմանադրական իրականության թեման Սահմանադրական դատարանի հետ կապը վարչապետը հետևյալ կերպ բացատրեց ․ «2018 թվականի ապրիլի 9-ին ամբողջությամբ ուժի մեջ մտած Սահմանադրության մեջ նկարագրված է ՍԴ-ի մոդել, որն առաջացել է բոլոր միջազգային կառույցների քաջալերանքին և բարձր գնահատանքին՝ ասելով, որ ՍԴ այդ մոդելը  բալանսավորված է, նրանում կան անկախության որոշակի և կոնկրետ երաշխիքներ, նաև հաշվի առնելով ՍԴ ինստիտուտի նկատմամբ  Հայաստանում երկար տարիներ առկա անվստահությունը, ահա այդ մոդելը ճանապարհն է, որով կարելի է վերականգնել վստահությունը ՍԴ ինստիտուտի նկատմամբ։ Ինչ տարբերություն կա նախկին և գործող մոդելի միջև՝ ի տարբերություն նախկինի, երբ ՍԴ անդամի և նախագահի թեկնածուներին առաջադրում էր ՀՀ նախագահը կամ ԱԺ նախագահը և ընտրում էր խորհրդարանը, նոր մոդելով ՍԴ դատավորի երեքական թեկնածուներ առաջադրում են նախագահը, Կառավարությունը, Դատավորների ընդհանուր ժողովը։ Պետք է արձանագրել, որ նոր կարգավորումներով դատավորներ առաջադրելու իրավասություն ունեցող երկու ինստիտուտները ապակուսակցականացված են՝ նախագահը ր Դատավորների ընդհանուր ժողովը, հետևաբար նոր կարգավորումներով՝ ՍԴ-ի քաղաքականացվածության և կուսակցականացվածության վտանգները էականորեն չեզոքացված են»։
Երկրորդ առանձնահատկությունը, ըստ Փաշինյանի, այն է, որ ՍԴ դատավորի գործունեության ժամկետը սահմանափակված է․ «Եթե նախկինում ՍԴ անդամը ընտրվում էր ցմահ, հիմա հստակ սահմանված է, որ 12 տարի է, իսկ նույն անձը կարող է միայն մեկ անգամ լինել ՍԴ դատավոր։ Երրորդ առանձնահատկությունը՝ ՍԴ նախագահին ընտրում է ոչ թե Ազգային ժողովը, ի տարբերություն նախկինի, այլ ՍԴ-ն և ընտրում է 6 տարի ժամկետով, միայն մեկ անգամ։ Սա կարևոր է, որ ՍԴ նախագահը զրկված լինի ՍԴ-ում գերիշխանություն հաստատելու հանարավորությունից»։
Նրա խոսքով՝ Սահմանադրության մեջ փոփոխություն անելը կարևոր է․ «Մենք բոլորովին նոր կառավարման համակարգ ենք ներդրել, որը մեխանիզմ է՝ մեկ ամբողջություն, իսկ այդ մեխանիզմի բոլոր դետալները պետք է համապատասխանեն այն պարամետրերին, որը նկարագրված է մեր սահմանադրության մեջ»։
Դիտարկմանը, որ միևնույնն  է՝ սահմանադրական փոփոխություններ իշխանությունը նախաձեռնել է, ինչու են այդ հարցն արագացնում, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց․ «Որովհետև սահմանադրական փոփոխություններն իրենք շատ լուրջ, խորքային փոփոխություն են ենթադրում, երբ խոսում ենք սահմանադրական փոփոխությունների մասին, խոսում ենք գործող Սահմանադրության զարգացման մասին, իսկ գործող Սահմանադրությունը զարգացնել հնարավոր չէ, եթե գործող Սահմանադրությունը դե ֆակտո չի մտել ուժի մեջ։ Մենք ուզում ենք այսօր եղած սահմանադրությունը բերել ուժի մեջ, և ունենալ սահմանադրական իրականություն»։
Նա շեշտեց՝ եթե ոչինչ չփոխեն Սահմանադրության մեջ, «ՍԴ նախագահի 2 ընտրություն բաց ենք թողելու»։
Պնդումներին, թե ընտրված ճանապարհը իրավական չէ, վարչապետը չհամաձայնեց՝ հիշեցնելով, որ Ազգային ժողովն էլ կարող է սահմանադրական փոփոխություն իրականացնել, բայց քանի որ այն պետք է ուղարկել ՍԴ, իսկ ՍԴ-ում կա ճգնաժամ և դատավորը չի կարող մասնակցել իրեն առնչվող գործի քննությանը, իսկ «ՀՀ սահմանադրության  մեջ գրված է, որ եթե Ազգային ժողովը չի ընդունում է սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթը, ուրեմն ձայների 3/5-ով հարցը կարող է դրվել հանրաքվեի, իրավական խնդիր չկա․ «Այսինքն իրավականության առումով մենք խնդիր չունենք»։

Деятельность нашего правительства с первого дня направлена на установление в Армении конституционной реальности. Об этом заявил в интервью Общественному телевидению Армении премьер-министр Никол Пашинян.
«Мы должны констатировать, что многие годы наша политическая команда и я лично еще с оппозиционных времен говорили о конституционной реальности, и я говорил, что установление в Армении конституционной реальности имеет принципиальное значение.  Говоря о конституционной реальности, я имел в виду, что в Конституции нашей страны было написано одно, а реальность была совершенно иной. Деятельность нашего правительства с первого дня была направлена на установление в Армении конституционной реальности, и в этом вопросе у нас есть очень конкретные успехи. В частности, наша проблема была в том, что написано - власть принадлежит народу, и народ формирует свою власть посредством свободных выборов. Это очень долго, с 1991 года, не происходило, за исключением парламентских выборов 1999 года, и мы сегодня создали эту конституционную реальность. Сегодня каждый гражданин Армении знает, что он может сформировать власть как на уровне местного самоуправления, так и на республиканском уровне», - отметил он.
Связь конституционной реальности с Конституционным судом премьер-министр объяснил следующим образом: «Во вступившей в силу 9 апреля 2018 года Конституции описана модель КС, которая удостоилась поощрения и высокой оценки всех международных структур, говорилось, что эта модель КС сбалансирована, в ней есть определенные и конкретные гарантии независимости, а также учитывая многолетнее недоверие к институту КС в Армении, именно эта модель является тем путем, которым  можно восстановить доверие к институту КС. Какая разница между прежней и действующей моделью - в отличие от прежней, когда кандидатов в члены КС выдвигал президент Армении или председатель НС и избирал парламент, по новой модели по три кандидата в судьи КС выдвигают президент, правительство, общее собрание судей. Нужно констатировать, что два института, уполномоченные выдвигать судей, беспартийные - президент и общее собрание судей, следовательно, с новыми регулированиями опасность политизации и партийности КС существенно нейтрализована».
Вторая особенность, по словам Пашиняна, заключается в том, что срок деятельности судьи КС ограничен: «Если раньше член КС избирался пожизненно, то сейчас четко установлен срок в 12 лет, а одно и то же лицо может быть судьей КС только один раз. Третья особенность: председателя КС избирает не Национальное собрание, в отличие от прежнего текста, а КС и избирает сроком на 6 лет, только один раз. Это важно, чтобы председатель КС был лишен возможности утвердить в КС гегемонию».
По его словам, внесение изменений в Конституцию важно: «Мы внедрили совершенно новую систему управления, которая является механизмом - единым целым, а все детали этого механизма должны соответствовать тем параметрам, которые описаны в нашей Конституции».
На замечание о том, что все равно власти инициировали конституционные изменения, почему торопятся с этим вопросом, Никол Пашинян ответил: «Конституционные изменения предполагают очень серьезные, глубинные изменения. Когда говорим о конституционных изменениях, мы говорим о развитии действующей Конституции, а развивать действующую Конституцию невозможно, если действующая Конституция де-факто не вступила в силу. Мы хотим привести существующую сегодня Конституцию в силу и иметь конституционную реальность».
Он подчеркнул, что если ничего не изменится в Конституции, «мы дважды упустим выборы главы КС».
Премьер-министр не согласился с утверждениями о том, что избранный путь не правовой, напомнив, что Национальное собрание может осуществить конституционные изменения. Но поскольку их нужно отправить в КС, в КС имеется кризис, и судья не может участвовать в рассмотрении касающегося его дела, а «в Конституции РА написано, что если Национальное собрание не принимает пакет конституционных изменений, то вопрос с 3/5 голосов может быть вынесен на референдум, правовой проблемы нет. То есть в правовом аспекте проблем нету».