Եվրոպայում ԱՄՆ զինված ուժերի հրամանատարը նախազգուշացնում է եվրոպական նավահանգիստներում չինական հսկա ծավալներով ներդրումների եւ Եվրոպայի սահմաններից դուրս ռուսական սուզանավերի բարձր ակտիվության մասին, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
ԱՄՆ ՌՕՈՒ գեներալ Թոդ Ուոլթերսը՝ ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության ղեկավարն ու Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի միացյալ զինված ուժերի բարձրագույն գլխավոր հրամանատարը, հայտարարել է, որ «Չինաստանին հասանելի է դեպի Եվրոպա եւ այնտեղից դեպի դուրս նավագնացության իրավունքների 10 տոկոսը»։ «Դա շատ տագնապալի է,- ասել է Ուոլթերսը,- Երբ դուք վերահսկում եք պաշարները ընդունելու եւ կարգավորելու հնարավորությունը, դուք մեծ ազդեցություն եք ունենում մայրցամաքում իրական իրավիճակի վրա՝ խաղաղության եւ անվտանգության արդյունավետ աջակցության տեսանկյունից»։
Ուոլթերսը օրենսդիրներին հայտարարել է, որ Չինաստանը ներդրումներ է կատարում «տնտեսական մեծամասնության մեջ» ամբողջ Եվրոպայի, այդ թվում ՆԱՏՕ-ի անդամ Բելգիայի, Իտալիայի, Ֆրանսիայի եւ Հունաստանի նավահանգիստներում։
Գեներալի խոսքերով՝ եվրոպական դաշնակիցները զարմացած եւ մտահոգված էին ծովային նավահանգիստներում Չինաստանի մասնակցության աստիճանով։
Զինվորական հրամանատարը նաեւ կրկնել է չինական Huawei ընկերության 5G սերնդի անլար տեխնոլոգիաների հետ կապված մտահոգությունները, որոնք անցյալ շաբաթ ԱՄՆ ՊՆ ղեկավար Մարկ Էսպերը, պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը քննարկել էին Մյունխենում։
Ուոլթերսը հաստատել է, որ Huawei-ի 5G տեխնոլոգիաների օգտագործումը հետախուզական բնույթի սպառնալիք է Եվրոպայում ամերիկյան զինվորականներին։
Բացի Չինաստանի հարցսով մտահոգություններից, Ուոլթերսը նաեւ տագնապ է արտահայտել՝ կապված ռուսական սուզանավերի հետ՝ սպառնալիքներ, որոնք հյուսիսային Ատլանտիկան պաշտպանելու համար 2018թ․ հրահրել են ստեղծել ԱՄՆ ՌԾՈՒ երկրորդ նավատորմը։
Ուոլթերսի խոսքերով՝ 2018թ․ ամառ-աշնանը եւ 2019թ․ ամառ-աշնանը ամերիկյան զինվորականները նկատել են «ստորջրյա պաշարների 50 տոկոսանոց աճ, որոնք Ռուսաստանը տրամադրել է» Եվրոպայի սահմաններից դուրս պարեկային օպերացիաների համար։ «Այս դիտարկումը եւս մեկ դատողություն է մեր հետագա մրցունակությունը բարձրացնելու կարեւորության թեմայով, որպեսզի ունենանք ազատության պայմաններում գործելու երաշխավորված  հնարավորություն»,- հայտարարել է Ուոլթերսը օրենսդիրներին։

The top U.S. commander in Europe is warning of daunting amounts of Chinese investment in European seaports and increases in Russian submarine activity outside of Europe, reports Voice of America.
U.S. Air Force Gen. Tod Wolters, commander of U.S. European Command and NATO’s Supreme Allied Commander Europe (SACEUR), testified at a Senate Armed Services Committee hearing Tuesday that “China has access to 10% of the shipping rights into and out of Europe.”
Wolters told lawmakers that China has invested an “economic majority” in seaports across Europe, including in NATO allies Belgium, Italy, France and Greece.
European allies have been surprised and concerned by the degree of equities China holds with respect to seaports, according to the general.
The commander also echoed concerns about the Chinese company Huawei’s 5G wireless technology, which U.S. Secretary of Defense Mark Esper, U.S. Secretary of State Mike Pompeo and NATO Secretary-General Jens Stoltenberg discussed in Munich last week.
Wolters affirmed the use of Huawei’s 5G technology is an intelligence threat to U.S. soldiers in Europe.
In addition to concerns about China, Wolters also sounded the alarm over Russian submarine activity, a threat that prompted the reactivation of the U.S. 2nd Fleet to protect the Northern Atlantic in 2018.
Wolters said that in summer and fall of 2018, and summer and fall of 2019, the U.S. military saw “a 50% increase in the number of resources in the undersea that Russia committed” to submarine patrol operations outside of the European region.