Բրիտանացիներին խորհուրդ է տրվում խուսափել միկրոալիքային վառարանն օգտագործելուց վիդեոազանգեր կատարելու, HD տեսանյութեր դիտելու կամ համացանցից օգտվելու ժամանակ, քանի որ վառարանները կարող են դանդաղեցնել Wi-Fi-ի ազդանշանները, հայտարարել է Ofcom մեդիա կարգավորիչը, փոխանցում է Reuters-ը:
Այս խորհուրդը ներառվել է կորոնավիրուսի պանդեմիայի ընթացքում լայնաշերտ կապի արտադրողունակության բարձրացման վերաբերյալ առաջարկություններում, քանի որ ցանցի վրա ծանրաբեռնվածությունն աճել է` կապված այն բանի հետ, որ միլիոնավոր մարդիկ սկսել են աշխատել եւ սովորել հեռավար կարգով:
Ofcom-ը հայտարարել է, որ անլար հեռախոսները, ռադիո դայակները, հալոգեն լամպերը, դիմերները, ստերեո համակարգերը եւ համակարգչային բարձրախոսները, ինչպես նաեւ հեռուստացույցներն ու մոնիտորները եւս կարող են ազդել Wi-Fi-ի ազդանշանների վրա, եթե դրանք շատ մոտ են Wi-Fi-ի սարքին:
Ofcom-ում նշել են, որ ստացիոնար կամ ինտերնետային զանգերը կարող են ավելի լավ կապ ապահովել, քան բջջային զանգերը` օրվա ընթացքում անլար ցանցերում ծանրաբեռնվածության մեծացման պատճառով:
Շատ տներում վաղուց արդեն մոռացված ստացիոնար հեռախոսները նոր կյանք են առել, քանի որ մարդիկ վերագտնում են իրենց համար ընտանիքին եւ ըներներին ձայնային զանգի նշանակությունը պանդեմիայի ժամանակ:

Британцам советуют избегать использования микроволновой печи во время видеозвонков, просмотров HD-видео или работы Интернете, потому что печи могут замедлять сигналы Wi-Fi, заявил британский медиа-регулятор Ofcom, передает Reuters.
Этот совет был включен в рекомендации по повышению производительности широкополосной связи во время пандемии коронавируса, поскольку нагрузка на сети возросла в связи с тем, что миллионы людей работают и учатся дома.
Ofcom заявил, что беспроводные телефоны, радионяни, галогенные лампы, диммеры, стереосистемы и компьютерные колонки, а также телевизоры и мониторы также могут влиять на сигналы Wi-Fi, если они находятся слишком близко к маршрутизаторам.
«Мы призываем людей прочитать наши советы о том, как максимально эффективно использовать свои широкополосные, домашние телефоны и мобильные телефоны, и поделиться ими с друзьями, семьями и коллегами, чтобы помочь им также оставаться на связи», - сказала Исполнительный директор Ofcom Мелани Дауэс.
Ofcom сказал, что стационарные или интернет-звонки могут предложить более надежное соединение, чем мобильные звонки в течение дня, из-за увеличения трафика в беспроводных сетях.
Во многих домах давно забытые стационарные телефоны обрели новую жизнь, поскольку люди вновь открывают для себя значение голосового звонка семье и друзьям во время пандемии.