Առաջին հերթին մենք ունենալու ենք տնտեսական ակտիվության ռիսկերի հետ կապված զգուշավորություն: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 8-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Քանի դեռ աշխարհում փոփոխություններն ավարտված չեն, ցանկացած մասնավոր ներդրող բնականաբար, զգուշանում է: Երբ շատ վստահ կգնան այդ ներդրումային ծրագիրն իրականացնելու ուղղությամբ, ապա ներկայումս հնարավոր է, որ հիմա որոշակի զգուշավորություն կցուցաբերի: Այդուհանդերձ, կառավարությունն ասել է, որ պատրաստ է ձեզ հետ կիսել ռիսկերը:
Դուք գիտեք, որ կառավարություն հաստատեց երկարաժամկետ զարգացման կամ վերականգնման փուլի իր առաջին ծրագիրը, որով ասաց, որ այն դեպքում՝, երբ մասնավոր ներդրողն իր ծրագրին հավատալով պատրաստ է 1 միավոր սեփական միջոցներ ներդնել, կառավարությունն էլ պատրաստ է եւս մեկ միավոր իր կողմից ներդնել՝ պայմանով, որ եւս երկու միավոր կֆինանսավորեն առեւտրային բանկերը: Այսինքն 1+1+2 բանաձեւը պետություն-մասնավոր հատված ձեւաչափն է:

YEREVAN. – First of all, we will have caution in connection with the risks of economic activity. The Minister of Economy, Tigran Khachatryan, on Monday mentioned this in a talk with journalists in the National Assembly of Armenia.
"Unless the changes in the world are over, any private investor, of course, is cautious. When they very confidently go toward implementing this investment program, currently it is possible that he will exhibit some cautiousness now. However, the government has said it is ‘ready to share the risks with you.’
You know that the government has approved its first plan for a long-term development or recovery phase, whereby it said that in the case when the private investor—believing in his program—is willing to invest one unit of his own funds, the government is ready to invest another unit on its part, provided that commercial banks will finance two more units; that is, the 1+1+2 formula is the public-private sector format; that is, if the private [sector] takes its first step, the government will bear the risk with it," the minister stressed.