Բանկային համակարգի կարեւորագույն մարտահրավերներից մեկը ընթացիկ ժամանակաշրջանում ֆինանսական գրագիտության բարձրացումն է ՀՀ քաղաքացիների, մեր բոլորի շրջանում: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 15-ին, Կենտրոնական բանկում ԿԲ նորընտիր նախագահ Մարտին Գալստյանին ներկայացնելիս նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կարեւոր է ավելի մանրամասն աշխատանք տանել, որ մեր հայրենակիցները տեսնեն ու հասկանան բանկային համակարգի նրբությունները: Ընդհանրապես, ինչպես  է բանկային համակարգն աշխատում: Իհարկե, մեր մեծագույն մարտաահրավերներից է լինելու բանկային համակարգը ավելի մարդակենտրոն դարձնելը, այնպես անել, որ բանկային համակարգի եւ քաղաքացիների հարաբերությունների կոնտեքստը դառնա ավելի կառուցողական, դառնա երկխոսության վրա հիմնված, որ հնարավորություն չտանք, որ բանկային համակարգի շուրջ նեգատիվ տրամադրություններ ձեւավորվեն:
Պարոն Գալստյան, կրկին ուզում եմ հավատալ, որ ձեր գալով մեր ֆինանսական համակարգի կյանքում նոր էջ է բացվում եւ այդ էջը հիմնված կլինի նախկին շրջանի լավագույն փորձի վրա, նաեւ կբերի նոր փորձ, նոր հաջողություններ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, ԿԲ-ի գործունեության ամենակարեւոր արդյունքն այն է, որ ճգնաժամային իրավիճակում պահպանվել է գների կայունությունը. «Շատ երկրներում չէ, որ այդպիսի իրավիճակ է: Չեմ կարող ասել ամբողջ աշխարհի կտրվածքով, բայց այն երկրների փորձը, որը ես ուսումնասիրել եմ, տեսել եմ, որ գնաճային շատ լուրջ միտումներ կան: Հսկայական գնաճ է արձանագրվել կապված կորոնավիրուսի հետ եւ ուրախ եմ, որ մենք կարողացել ենք այդ առումով հաջողություն ունենալ: Իհարկե, բուն կորոնավիրուսի դեմ պայքարում մենք մեծ խնդիրներ ունենք եւ այդ խնդիրների լուծման համատեքստում  տնտեսական, առողջապահական շատ ավելի սոցիալ-հոգեբանական խնդիրներ կան»:
ԿԲ արդեն նախկին նախագահ Արթուր Ջավադյանն ասաց. «Նախ շնորհակալություն մեր թիմի զուսպ ներդրումն այսպիսի բարձր գնահատականի արժանացնելու համար: Ինչպես դուք նշեցիք, այդ շարունակականությունն ապահովվելու է պարոն Գայստյանի ղեկավարությամբ: Մենք ունենք բանիմաց, բարձր պրոֆեսիոնալ հատկանիշներով թիմ, որն ունակ կլինի ապահովելու թե գների, թե ֆինանսական կայունությունը ՀՀ-ում, նաեւ երկրորդ մարտահրավերն է այս իրավիճակում եւս ստեղծել մակրոտնտեսական կայուն միջավայր»:
Իր հերթին Մարտին Գալստյանն ասաց. «Իրապես ձեւավորվել է թիմ, որը բազում փորձություններ  անցել եւ ունակ է եղել իր առջեւ դրված խնդիրները լուծել: Ուզում եմ հավաստիացնել, որ այն աշխատանքը, որ կատավել է, շարունակական է լինելու, խորացնելու ենք համագորչծակցությունը կառավարության գործընկերների հետ: Բոլոր ջանքերը ներդվելու են, որ երկրում պահպանվի մակրոկայունությունը, որպեսզի կառավարությունն էլ իր հերթին կարողանա կատարել այն ծրագրերը, որոնք դրված են իր առջեւ»:

Одним из важнейших вызовов банковской системы на данном этапе является повышение финансовой грамотности среди граждан Армении, среди всех нас. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя 15 июня нового председателя ЦБ Мартина Галстяна.
«Важно провести более детальную работу, чтобы наши соотечественники видели и понимали тонкости банковской системы. Вообще, как работает банковская система. Конечно, одним из наших величайших вызовов будет сделать банковскую систему более акцентированной на человеке, чтобы контекст отношений банковской системы и граждан стал более конструктивным, стал основанным на диалоге, чтобы не дать возможности для формирования негативных настроений вокруг банковской системы.
Господин Галстян, еще раз хочу верить, что с вашим приходом в жизнь нашей финансовой системы открывается новая страница, и эта страница будет основана на лучшем опыте прошлого периода, а также принесет новый опыт, новые успехи», - сказал Пашинян.
По его словам, самым важным результатом деятельности ЦБ является то, что в кризисной ситуации сохранилась стабильность цен. «Не во многих странах такая ситуация. Не могу сказать по всему миру, но в изученных мною странах есть очень серьезные инфляционные тенденции. В связи с пандемией коронавируса зафиксирована колоссальная инфляция, и я рад, что нам удалось в этом плане добиться успеха. Конечно, в борьбе с самим коронавирусом у нас есть большие проблемы, и в контексте решения этих проблем есть много социально-психологических проблем».
Новый глава ЦБ Мартин Галсятн заверил, что приложит все силы для сохранения в стране микростабильной ситуации, дабы правительство в свою очередь могло реализовать намеченные программы.