ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն մերժել է ՄԱԿ-ի արտադատական ​​մահապատժի հարցերով հատուկ զեկուցող Ագնես Քալամարի եզրակացությունները, ով օրենքի խախտում է համարել ամերիկացիների կողմից  իսլամական հեղափոխության կորպուսի «Ալ-Քուդս» հատուկջոկատայինների հրամանատար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի չեզոքացումը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք մերժում ենք ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Քալամարի կողմից հնչեցրած զեկույցը եւ կարծիքները: Տիկին Քալամարի եզրակացությունները կեղծ են»,- նշվում է Պոմպեոյի հայտարարության մեջ:
Ըստ Պոմպեոյի՝ հարվածը, որի հետեւանքով սպանվեց Սոլեյմանին, «պատասխան էր Իրանի կողմից նախորդ ամիսների ընթացքում իրականացված մի շարք զինված հարձակումների սրմանը»: Ամերիկյան արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարի խոսքով՝ այդ հարվածը «հասցվել է՝ ԻրանինԱՄՆ-ի եւ ամերիկյան շահերի դեմ հետագա հարձակումներից  զերծ պահելու, ինչպես նաեւ «Ալ-Քուդս»-ի հնարավորությունները թուլացնելու համար»:
Պետքարտուղարը հավելել է, որ «Միացյալ Նահանգները թափանցիկ են հարված հասցնելու հարցում միջազգային իրավունքի հիմունքների մասով»: «Ինչպես մենք շեշտեցինք 2020 թվականի հունվարի 8-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ուղղված ՄԱԿ-ի Խարտիայի 51-րդ հոդվածին համապատասխան նամակում, հարվածը նախաձեռնվել էր ԱՄՆ-ի ինքնապաշտպանության անքակտելի իրավունքը իրականացնելիս»,- ամփոփել է Պոմպեոն:
Հինգշաբթի Քալամարը Ժնեւում կայացած ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 44-րդ նստաշրջանում հայտարարել էր, որ «իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի ոչնչացումը ՄԱԿ-ի՝ ուժի կիրառումը կանոնակարգող կանոնադրության խախտում էր եւ կամայական սպանություն»:

US Secretary of State Mike Pompeo rejected the findings of the UN Special Rapporteur Agnes Callamard, who considered it a violation of the law that the Americans liquidate Iranian general Qassem Soleimani.
We reject the report and opinions released today by UN Special Rapporteur Callamard related to the U.S. strike that killed Islamic Republic Guard Corps Qods Force commander Qassem Soleimani. Ms. Callamard’s conclusions are spurious. The strike that killed General Soleimani was in response to an escalating series of armed attacks in preceding months by the Islamic Republic of Iran and militias it supports on U.S. forces and interests in the Middle East region. It was conducted to deter Iran from launching or supporting further attacks against the United States or U.S. interests, and to degrade the capabilities of the Qods Force.
The United States is transparent regarding the international law basis for the strike. As we outlined in a January 8, 2020, letter to the UN Security Council submitted in accordance with Article 51 of the UN Charter, the strike was undertaken in the exercise of the United States’ inherent right of self-defense. As the President said on January 2, “We will always protect our diplomats, service members, and all Americans.”