Քննությունն ընտրված նյութեր է ներկայացրել դատարան: Այս մասին դատական ​​նիստին հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Պետության նախկին ղեկավարը նշել է, որ իր կողմից 2008 թվականի փետրվարի 23-ին հրավիրված որհրդակցությունը «Երկրապահ» միությունում տեղի ունեցող գործընթացների հետեւանքն էր: Սակայն գործում չկա ոչ մի նյութ կամավորների միությունում տեղի ունեցածի վերաբերյալ: «Այսինքն, կան նյութեր դրա հետեւանքների մասին, բայց պատճառները չկան: Ինչպե՞ս հավատալ, որ նման նյութեր ընդհանրապես չկան: Եթե ​​չեմ սխալվում, ԱԱԾ-ից գործի 80 հատորում ընդամենը, եթե չեմ սխալվում, երեք նամակ է: Դուք հավատու՞մ եք, որ նման հանգամանքներում ԱԱԾ-ում փաստաթղթեր չկային»,- հարցրեց Քոչարյանը: Նրա խոսքով` փետրվարի 24-ով թվագրված մեկ նամակ վերաբերում է կատարվածի փաստով քրեական գործ հարուցելուն, երկրորդ նամակը` մարտի 2-ով` գործը դատախազություն տեղափոխելու մասին: «Դուք փաստեր էիք ուզում, ես դրանք ձեզ եմ ներկայացնում, դրանք շատ են: Կարող եմ շարունակել: Երբ մեկը հարցաքննում է, իսկ մյուսը, ով նրա հետ էր` ոչ: Առաջինի ցուցմունքը կա, երկրորդինը` ոչ: Այսինքն ՝ հավաքել են այն նյութերը, որոնք ցանկանում էին ներկայացնել այս գործում»,- ամփոփեց նախկին նախագահը:

Следствие представило в суд выборочные материалы. Об этом заявил на заседании суда второй президент Армении Роберт Кочарян.
Экс-глава государства отметил, что созванное им 23 февраля 2008 г совещание было следствием процессов, протекающих в союзе «Еркрапа». Однако в деле нет ни одного материала о том, что происходило в добровольческом союзе. «То есть материалы о следствии этого есть – а причины нет. Как верить, что таких материалов вообще нет? В 80 томах дела из СНБ всего, если не ошибаюсь, три письма. Вы верите, что в таких обстоятельствах в СНБ не было документов?», - задался вопросом Кочарян. По его словам, одно письмо от 24 февраля касается возбуждения уголовного дела по факту происходящего, второе письмо от 2 марта о передаче дела в прокуратуру. «Вы хотели фактов, я их вам представляю, их много. Могу продолжить. Когда один допрашивается, а второй, кто был с ним – нет. Показание первого есть, показаний  второго нет. То есть собрали те материалы, что хотели представить в этом деле», - резюмировал экс-президент.