Քննությունն ընտրված նյութեր է ներկայացրել դատարան: Այս մասին դատական ​​նիստին հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Պետության նախկին ղեկավարը նշել է, որ իր կողմից 2008 թվականի փետրվարի 23-ին հրավիրված որհրդակցությունը «Երկրապահ» միությունում տեղի ունեցող գործընթացների հետեւանքն էր: Սակայն գործում չկա ոչ մի նյութ կամավորների միությունում տեղի ունեցածի վերաբերյալ: «Այսինքն, կան նյութեր դրա հետեւանքների մասին, բայց պատճառները չկան: Ինչպե՞ս հավատալ, որ նման նյութեր ընդհանրապես չկան: Եթե ​​չեմ սխալվում, ԱԱԾ-ից գործի 80 հատորում ընդամենը, եթե չեմ սխալվում, երեք նամակ է: Դուք հավատու՞մ եք, որ նման հանգամանքներում ԱԱԾ-ում փաստաթղթեր չկային»,- հարցրեց Քոչարյանը: Նրա խոսքով` փետրվարի 24-ով թվագրված մեկ նամակ վերաբերում է կատարվածի փաստով քրեական գործ հարուցելուն, երկրորդ նամակը` մարտի 2-ով` գործը դատախազություն տեղափոխելու մասին: «Դուք փաստեր էիք ուզում, ես դրանք ձեզ եմ ներկայացնում, դրանք շատ են: Կարող եմ շարունակել: Երբ մեկը հարցաքննում է, իսկ մյուսը, ով նրա հետ էր` ոչ: Առաջինի ցուցմունքը կա, երկրորդինը` ոչ: Այսինքն ՝ հավաքել են այն նյութերը, որոնք ցանկանում էին ներկայացնել այս գործում»,- ամփոփեց նախկին նախագահը:

Investigators submitted selected materials to the court. This is what second President of Armenia Robert Kocharyan declared during today’s court hearing.
The former head of state stated that the consultation that he convened on February 23, 2008 with members of the Yerkrapah Union of Volunteer Land Defenders was a result of the processes that were unfolding, but there is no material devoted to the consultation in the case. “In other words, there are materials devoted to the consequences of the consultation, but not the causes. How can we believe that there are no materials at all? If I am not mistaken, there are only three letters in only 80 volumes of the case of the National Security Service. Do you believe that there were no documents in the National Security Service in such circumstances?” Kocharyan asked. According to him, one of the letters, which is dated February 24, concerns the institution of a criminal case regarding what had happened, and the second letter concerns transfer to the Prosecutor General’s Office. “I’m presenting the facts you wanted, and there are a lot of them. In other words, the gathered materials are materials that they wanted to present under this case,” the ex-President concluded.