COVID-19-ի համավարակը «աննախադեպ վնաս» է հասցրել, հատկապես` զարգացող շատ երկրների տնտեսություններին: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը` նշելով, որ աշխարհը չի արձագանքել «այդ երկրներին եւ համայնքներին անհրաժեշտ զանգվածային եւ հրատապ աջակցությամբ», հաղորդում է AP-ն:
Ըստ նրա` ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Եվրոպայում եւ զարգացած երկրների մեծ մասում կառավարությունները ՀՆԱ-ի երկնիշ թվով գնահատվող օգնության փաթեթներ են ընդունել, որոնք կօգնեն հաղթահարել կորոնավիրուսի ճգնաժամը եւ դրա հետեւանքները: «Խնդիրը ռեսուրսների մոբիլիզացումն է` զարգացող երկրներին նույնն անել թույլ տալու համար»,- ասել է նա Ճամայկայի վարչապետ Էնդրյու Հոլնեսի եւ Կանադայի վարչապետ Զասթին Թրյուդոյի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին:
Գուտերեշը միջազգային հանրությանը կոչ է արել ավելացնել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ռեսուրսները, այդ թվում` փոխառության հատուկ իրավունքի նոր բաշխման եւ գոյություն ունեցող հատուկ փոխառության իրավունքների կամավոր վերաբաշխման միջոցով: Նա ասել է, որ շատ երկրներ պարտքի մարման շտապ կարիք ունեն եւ կոչ է արել տարածել պարտքի կասեցումն օգնության կարիք ունեցող բոլոր զարգացող եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրների վրա: Մասնավոր հատվածը, այդ թվում` վարկանիշային գործակալությունները, նույնպես «պետք է մասնակցեն օգնության տրամադրմանը»,- ասել է նա:
ՄԱԿ-ի ղեկավարը նշել է, որ իրեն հաճելի է տեսնել, որ աշխարհի ավելի քան 40 առաջնորդ եւ ԱՄՀ, Համաշխարհային բանկի, Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության եւ Աֆրիկյան միության ղեկավարներ «համախմբվել են այս համարձակ քաղաքականության շուրջ»:
Նա միջազգային հանրությանը կոչ է արել 35 միլիարդ դոլար տրամադրել, այդ թվում 15 միլիարդը` անմիջապես, ACT-Accelerator-ին ֆինանսավորման համար` բոլոր երկրների համար ախտորոշման, բուժման եւ պատվաստանյութերի հավասար հասանելիություն ապահովելու նպատակով:

Пандемия COVID-19 нанесла «беспрецедентный урон», особенно экономике многих развивающихся стран. Об этом заявил генсек ООН Антониу Гутерриш, отметив, что  мир не отреагировал «массивной и срочной поддержкой, в которой нуждаются эти страны и сообщества», передает AP.
По его словам, в США, Канаде, Европе и большинстве развитых стран правительства приняли пакеты помощи, оцениваемые в двузначных цифрах ВВП, чтобы помочь справиться с кризисом коронавируса и его последствиями. «Проблема состоит в том, чтобы мобилизовать ресурсы, чтобы позволить развивающимся странам сделать то же самое», - сказал он на совместной пресс-конференции с премьер-министром Ямайки Эндрю Холнессом и премьер-министром Канады Джастином Трюдо.
Гутерриш призвал международное сообщество увеличить объем ресурсов Международного валютного фонда, в том числе за счет нового распределения специальных прав заимствования и добровольного перераспределения существующих специальных прав заимствования. Он сказал, что многим странам срочно требуется облегчение долгового бремени, и призвал распространить приостановку долга на все развивающиеся страны и страны со средним уровнем дохода, нуждающиеся в помощи. По его словам, частный сектор, включая рейтинговые агентства, также «должен участвовать в оказании помощи».
Глава ООН отметил, что ему приятно видеть, что более 40 мировых лидеров и главы МВФ, Всемирного банка, Организации экономического сотрудничества и развития и Африканского союза «объединились вокруг этой смелой политики».
Он призвал международное сообщество предоставить 35 миллиардов долларов, в том числе 15 миллиардов долларов немедленно, для финансирования «ACT-Accelerator» для обеспечения равного доступа к диагностике, лечению и вакцинам для всех стран.