Թուրքական «Բայրաքտար» անօդաչու սարքերը Ղարաբաղում ոչնչացնում են բոլորովին էլ ոչ ռազմական օբյեկտները, այլ խաղաղ թիրախները: Այս մասին հայտարարել է Պետդումայի պատգամավոր Վիտալի Միլոնովը, հայտնում է НСН-ը:
«Մենք չենք տեսել ոչնչացված ռազմական օբյեկտներ, բայց ավերված տներ եւ խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհեր այստեղ-այնտեղ հանդիպել են: Այստեղից եզրակացնում եմ, որ : Համարձակորեն կարելի է ասել, որ սա խարան կրող հողի քաղաքականություն է»,- հայտարարել է խորհրդարանականը:
Նրա խոսքով՝ եթե Բաքուն վերահսկողության տակ առնի Ղարաբաղը, բոլորը, ովքեր չեն կարողանա թաքնվել, կսպանվեն: «Միանգամայն պարզ է, որ ԴԱԻՇ-ի զինյալների, ադրբեջանցիների եւ թուրքերի, այսպես կոչված, կոալիցիա ժամանելու դեպքում ոչ մի մարդ ողջ չի մնա: Կենդանի մարդիկ, ովքեր հայտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, գերիներ են: Նրանց ստիպում են տեսախցիկի առջեւ կարդալ ինչ-որ տեքստեր: Սա նման է Սիրիայում ահաբեկիչների պահվածքին»,- նշել է նա:
Շատ կարեւոր է, որ լրագրողները հնարավորություն ունեն անկողմնակալ լուսաբանել իրավիճակը, բայց այն պայմաններում, երբ հենց Ստեփանակերտում գտնվելը վտանգավոր է կյանքի համար, դա անելը չափազանց դժվար է: Քաղաքը ստիպված էր տարհանվել, մնացել են միայն ծերերը: Ռմբակոծությունները անընդհատ շարունակվում են: Երաշխիք չկա, որ վաղը առավոտյան կարթնանաս: Մեր հյուրանոցի հարեւանությամբ մի տուն կար, որին հարվածեց իսրայելական արտադրության հրթիռը», - ասաց նա:
Միլոնովը նկարագրել է նաեւ, թե ինչպես է օդային հարվածից հետո տեսել կասետային ռումբեր: «Սրանք կեղծիքներ չեն, մենք դա անձամբ ենք տեսել: Նման զինամթերքը խստիվ արգելված է theնեւի կոնվենցիայով: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը դրանք օգտագործում է խաղաղ տարածքներ հարվածելու համար »,- ասել է պատգամավորը:
Նա նաեւ նշել է, որ ավելի ու ավելի հաճախ է թուրքական եւ ադրբեջանական ավիացիան հարվածներ հասցնում Հայաստանի տարածքին: Միլոնովը չի բացառել, որ առաջիկայում կրկին կայցելի Հայաստան:

Турецкие беспилотники «Байрактар» уничтожают далеко не военные объекты, а мирные цели в Карабахе.  Об этом заявил депутат Госдумы Виталий Милонов, передает НСН
«Мы не видели разрушенных военных объектов, а вот разрушенные дома и жертвы среди мирного населения то тут, то там встречались. Отсюда я делаю вывод, что Азербайджан ведет войну не с правительством Армении или Нагорного Карабаха, а с населением, со всем живым. Смело можно сказать, что это политика выжженной земли», - заявил парламентарий.
По его словам, если Баку возьмет Карабах под контроль те, кто не сможет скрыться, будут убиты. «Совершенно понятно, что ни один человек не выживет в случае прихода так называемой коалиции из боевиков ИГИЛ, азербайджанцев и турков. Живые люди, оказавшиеся под контролем Азербайджана – это пленные. Их заставляют на камеру зачитывать какие-то тексты. Это похоже не поведение террористов в Сирии», - отметил он.
«Очень важно, что журналисты имеют возможность беспристрастного освещения ситуации, но в условиях, когда само нахождение в Степанакерте опасно для жизни, это делать крайне тяжело. Город вынужден эвакуироваться, остались лишь старики. Бомбежки идут постоянно. Нет гарантии, что ты проснешься завтра утром. Рядом с нашей гостиницей стоял дом, в который попала ракета израильского производства», - отметил он.
Милонов также рассказал, как видел кассетные бомбы после авиаудара. «Это не фейки, мы видели это лично. Такие боеприпасы категорически запрещены Женевской конвенцией. Тем не менее, Азербайджан их использует для ударов по мирным кварталам», - сказал депутат.
Он также отметил, что все чаще турецкая и азербайджанская авиация наносит удары по территории Армении. Милонов не исключил, что в ближайшее время вновь посетит Армению.