Զգացել ե՞ք, որ պետությունը չկա. այսինքն այնպես չի, որ առաջ կար ու հիմա չկա։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնության ղեկավար Աղասի Ենոքյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Առաջ կար նախկիններից մնացած ինչ-որ ժառանգություն, դրանով ինչ-որ բաներ էին անում, դոլարի կուրս էին պահում, պարգեւավճարներ էին տալիս, տոլմայի ու խորովածի տոն էին անում, Ռոբերտ Քոչարյանին էին բռնում, Հրայր Թովմասյանին էին գործից հանում, ու թվում էր թե պետությունը հենց դա է։
Նաեւ՝ վարչապետն էր լայվ մտնում ու ասում էր, որ մենք ամենահպարտն ենք, ու դրանով ապահովում էր պետության իմիտացիան։
Պետություն չունենալու առաջին կասկածները առաջացան COVID-19-ի համաճարակի շրջանում, երբ պետությունը իր գործը համարեց մարդկանց ասֆալտին պառկեցնելն ու ստիպելը, որ Նիկոլենց ցեխի արտադրած դիմակները առնեն, արգելեց իրեն քննադատելը ու վերջ, էլ բան չարեց։ Վարչապետի լայվերն էլ իջան ձեռքերը լվալու մանրամասն ինստրուկտաժի մակարդակի։
Հետո պատերազմի ժամանակ պետությունը իր գործը համարեց նահանջի հրամաններ տալը, հողեր զիջելը, հազարավոր զոհեր տալը, ու Արծրունի ստերը։
Հիմա պատերազմից հետո պետությունը անգամ չի լուծում փախստականների խնդիրները, չի զբաղվում վիրավորներով ու հաշմանդամներով, այս բոլորը թողնելով կամավորների վրա։ Անգամ կամավորների վրա է մնացել գերիներին փնտրելն ու փոխանակման տարբերակներ գտնելը։ Նիկոլը, լավ հասկանալով, որ պետություն ընդհանրապես չկա, նույնիսկ լայվ չի մտնում արդեն։
Եթե պետություն չկա, ի՞նչ վարչապետ, ինչի՞վարչապետ, ինչի՞ համար է նա։
Երեւի ժամանակն է, որ կամավորներով հավաքվեն ու սկսեն նախ պետությունը սարքել, հետո մի վարչապետացու էլ հաստատ կգտնեն նրանք, ում պետք է, որ պետությունը լինի»։
Զգացել ե՞ք, որ պետությունը չկա։ Այսինքն այնպես չի, որ առաջ կար ու հիմա չկա։ Բայց առաջ կար նախկիններից մնացած ինչ-որ...

Вы чувствуете, что государства просто нет? Отнюдь не так, что раньше оно было, а сейчас нет. Об этом написал на своей странице в Facebook глава инициативы «Медиа защитник» Агаси Енокян.
«Раньше было какое-то наследие от бывших, с ним что-то делали, держали курс доллара, раздавали премии, проводили фестивали долмы и шашлыка, ловили Роберта Кочаряна, увольняли Грайра Товмасяна, и казалось, что это и есть государство.
А еще премьер-министр выходил в прямой эфир, говорил, что мы самые гордые, тем самым обеспечивая имитацию государства.
Первые подозрения отсутствия государства возникли во время эпидемии COVID-19, когда государство посчитало своим делом процесс укладывания людей на асфальт и заставляло людей покупать маски, изготовленные в цехах Никола, запретило его критиковать и все, и ничего больше не сделало. Прямые эфиры премьера опустились до уровня подробного инструктажа по умыванию рук.
Затем, во время войны, государство посчитало своим делом отдать приказ отступить, отказаться от земель, принести тысячи жертв, и вранье Арцруна.
Теперь, уже после войны, государство даже не решает проблемы беженцев, не занимается ранеными и инвалидами, предоставив все это волонтерам. На них же оставили даже процесс поиска пленных и поиск вариантов обмена.
Никол, прекрасно понимая, что государства нет вообще, уже и в эфир не выходит.
Если государства нет, то какой еще премьер-министр?
Наверное, уже время собраться волонтерам и начать прежде всего строительство государства, а потом уж точно и премьера найдут, которому нужно будет, чтобы было государство».