ԱՄԷ-ն գործում է ի շահ Սաուդյան Արաբիայի, Օմանի, Եգիպտոսի, Հունաստանի եւ Ֆրանսիայի եւ հակազդում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին, ով ավելի ու ավելի է Թուրքիան վերածում «նեոօսմանյան» սպառնալիքի, British Spectator ամսագրում գրում է Ջեյք Ուոլլիս Սայմոնսը:
ԱՄԷ-ն փորձում է աջակցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին եւ նրա դաշնակիցներին, որպեսզի հավասարակշռի երկրի հյուսիսում թուրքական վերահսկողությունը, այն դեպքում, երբ արեւմտյան տերությունները ծուլորեն հետեւում են տարածաշրջանում Անկարայի դեմ արաբների հակազդեցությանը:
2016 թվականին Թուրքիան Սիրիայի ապստամբ խմբավորումների հետ միասին ձեռնարկել է 3 զինված հարձակում Սիրիայի վրա՝ թիրախավորելով  քրդական ուժերը, որոնց Անկարան սպառնալիք է համարում:
Սայմոնսի խոսքով՝ Էրդողանի մկանուտ արկածախնդրության մեջ են մտնում նաեւ Լիբիան, Լեռնային Ղարաբաղը եւ Միջերկրական ծովը, ինչպես նաեւ փոխում են թուրքական լիբերալ կոնսենսուսը՝ հօգուտ ավտորիտարիզմի:
Լիբիայում Թուրքիան աջակցում է միջազգայնորեն ճանաչված Ազգային համաձայնության կառավարությանն ընդդեմ Լիբիական ազգային բանակի եւ հազարավոր սիրիացի զինյալների ուղարկում Տրիպոլիում կառավարության աջակցության համար:
Վերջերս Թուրքիան աջակցեց Ադրբեջանին Հայաստանի դեմ հակամարտությունում՝ անօդաչու թռչող սարքեր տրամադրելով: Անկարային մեղադրում են նաեւ սիրիացի վարձկաններ ուղարկելու մեջ, սակայն Անկարան հերքում է դա:
Թուրքիայի արկածախնդրության ֆոնին զարգանում է Անկարայի «սիրավեպը» Կատարի հետ, որն ամրապնդվում է շնորհիվ ՀԱՄԱՍ-ին եւ «Մուսուլման եղբայրներին» աջակցության:
Լրագրողի խոսքով՝ արեւմտյան տերությունները աչք են փակում խնդրի վրա, որն առաջացրել է Էրդողանը: Հեղինակը կոչ է անում հակազդել Թուրքիայի առաջնորդի կողմից ծաղրանքներին:

The UAE is acting on Saudi, Omani, Egyptian, Greek and French interests to take on Turkish President Recep Tayyip Erdogan, who is increasingly turning Turkey into a "neo-Ottoman" threat, journalist Jake Wallis Simons wrote in British Spectator.
The UAE is trying to support Syrian President Bashar al-Assad and his allies in balancing Turkish control in the north of the country, whereas Western powers are lazily watching the Arab response to Ankara in the region.
In 2016, Turkey, along with Syrian rebel groups, launched three armed attacks on Syria, targeting Kurdish forces, which Ankara considers a threat.
According to Simmons, Erdogan's muscular adventurism includes Libya, Nagorno-Karabakh (Artsakh), and the Mediterranean, and changes the Turkish liberal consensus in favor of authoritarianism.
In Libya, Turkey supports the internationally recognized Government of National Accord against the Libyan National Army and the sending of thousands of Syrian militants to support the government in Tripoli.
Recently, Turkey assisted Azerbaijan in the conflict against Armenia by providing drones. Ankara is also accused of sending Syrian mercenaries, but Ankara denies this.
Against the background of Turkey's adventurism, Ankara's "romance" with Qatar is developing, which is strengthened by the support of Hamas and the Muslim Brotherhood.
According to the journalist, the Western powers are turning a blind eye to the problem caused by Erdogan. The author calls for countering the ridicule by the Turkish leader.