Հոկտեմբերի 11-ի ԱԺ խորհրդի նիստի ժամանակ Փաշինյանն ասել է, որ մենք պարտվում ենք, բայց իր լուծումն այն է, որ պետք է լինի կարճ հրադադար եւ շարունակենք պատերազմը: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին,  ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Ես ասել եմ՝ դիմի Ռուսաստանին՝ թող արագ դադարեցնեն: Պուտինն ասել է, որ Շուշին մնա ձեր վերահսկողության տակ, բայց փախստականները գան, ինքը չի համաձայնել: Նիկոլ Փաշինյանը իր «մեղավորի օրագրում» կամ «անմեղի օրգրում» դա չի հերքում: Ինքը հնարավորություն է ունեցել 20 օր շուտ պատերազմը դադարեցնել, բայց դա չի արել: Ինչո՞ւ: հաար ու մի պատճառ է բերվում, բայց դրանք ում են հետաքրքրում:
Պատերազմի ժամանակ երկու տարբերակ կա. կամ դու արագ ուժեղանում ես, գնում ես բոլորին կոտորում ես, կամ դու դադարեցնելում ես, որ չկոտորվես: Այստեղ կա մի մեղավոր, էդ մարդու անունը Նիկոլ Վովայի Փաշինյան է: Էսօրվա խնդիրները թողած, ամեն օր արդարանում է: Մեզ մոտ հարց է առաջացել, թե կա՞ ռեսուրս պատերազմը շարունակելու: ԱԽ նիստում էդ հարցն էլ ենք տվել, ասել են՝ չկա: Ինքն ասել է՝ տարբերակ չկա, սա Սարդարապատ է: Հաշվի չի առել, որ Սարդարապատի ժամանակ «Բայրաքթար» չի եղել»:

YEREVAN. – During the October 11 meeting of the NA [National Assembly] Council, [PM Nikol] Pashinyan said that we are losing [the Artsakh Nagorno-Karabakh) war], but his solution is that there should be a short ceasefire and we should continue the war. Edmon Marukyan, chairman of the opposition Bright Armenia Party and head of its parliamentary faction, stated this in a talk with reporters at the National Assembly Monday.
"I said [to Pashinyan], 'Turn to Russia, let them stop [the war] quickly.' Putin said that, ‘Let Shushi [city of Artsakh] remain under your control, but the [Azerbaijani] refugees should come [there];’ he [Pashinyan] did not agree [to that]. Nikol Pashinyan does not deny this (…). He had the opportunity to end the war 20 days earlier, but he did not do that. Why? Numerous reasons are given, but who cares about them? (…). There is one culprit here; that man's name is Nikol Pashinyan, [son] of Vova. (…). We had a question as to whether there is a resource [for the Armenian side] to continue the war. We asked this question, too, at the Security Council session; they said no. He [Pashinyan] said, ‘There is no option this is [the ‘Battle of] Sardarapat [in 191].’ [But] he did not take into account that there was no Bayraktar [drones of Turkey] during Sardarapat," Marukyan added.