Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող քաղաքացիների անհնազանդության ակցիաներն ավարտվեցին. վաղն, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակվեն ակցիաները։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 3-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ ՀԵՄ-ի ԿՎ անդամ Քրիստինե Վարդանյանը։
Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով՝ քաղաքացիները փակել էին Երեւանի բոլոր գլխավոր փողոցները։ Այսօր միաժամանակ փակվել էին Երեւանի գրեթե բոլոր գլխավոր փողոցները։ Փակ էին Մաշտոցի պողոտան, Աբովյան, Խանջյան, Սայաթ Նովա փողոցները, նաեւ Բաղրամյան եւ Մյասնիկյան պողոտաները:
«Այսօրվա մեր ակցիան այսքանով համարում ենք ավարտված։ Հաջորդ մեր գործողության մասին, որը, ամենայն հավանականությամբ, լինելու է վաղը, կտեղեկացնենք մեր էջով։ Պայքարը շարունակվում է։ Նիկոլ Փաշինյանի՝ րոպե ավել մնալն իր աթոռին՝ սպառնում է մեր բոլորի գոյությանը, մեր հայրենիքի գոյությանը։ Մենք շարունակելու ենք նույն մեթոդներով։ Այսօր ժամը 18։00-ից տեղի ունեցողն այն բանի ապացույցն էր, որ իշխանությունը չի տիրապետում իրավիճակին»։
Քրիստինե Վարդանյանի խոսքով՝ ոստիկանները ենթարկվում են Նիկոլ Փաշինյանի ուղիղ հրահանգին. «Ամեն գործողութուն երբ մի փոքր դուրս է գալիս իր վերահսկողությունից, նրանք հակազդում են անհամաչափ ուժով եւ բավական կոպիտ ձեւով։ Դրանով վախեցնել ՀՀ քաղաքացիներին, որոնք հայրենիք են կորցրել , վստահեցնում եմ, որ չի ստացվի։ Յուրաքանչյուր այդպիսի գործողություններից հետո տեսնում եք, որ ակցիայի մասնակիցները բազմապատկվում են։ Ակցիայի մի քանի տասնյակ մասնակիցներ բերման են ենթարկվել ոստիկանական տարբեր բաժանմունքներ»։
Հարցին՝ արդյոք երիտասարդներն ընդունո՞ւմ են Վազգեն Մանուկյանին՝ որպես «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու՝ նա պատասխանեց. «Երիտասարդների օրակարգը մեկն է, այս պահի դրությամբ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա, եւ որեւէ մեկը, բայց ոչ իր թիմից, պետք է ստանձնի ժամանակավոր վարչապետի պաշտոն։ Ժամանակավոր վարչապետի կարեւորագույն խնդիրներից մեկ լինելու է ազատ, արդար, թափանցիկ ընտրության կազմակերպումը, որի ժամանակ հայ հասարակությունը հնարավորություն կունենա իր քվեով նոր իշխանություն ձեւավորել Հայաստանում»։

Акции неповиновения граждан, требующих отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна, завершились. Они, по всей вероятности, продолжатся завтра. Об этом заявила в беседе с журналистами 3 декабря член центрального управления Молодежного союза АРФ Дашнакцутюн Кристине Варданян.
«О наших следующих шагах, которые, по всей вероятности, будут предприняты завтра, сообщим на нашей странице. Борьба продолжается. Пребывание Никол Пашиняна в кресле премьера угрожает существованию всех нас, существованию нашей Родины. Мы продолжим действовать теми же методами», - заявила Варданян.
По ее словам, стражи порядка действуют по прямому поручению Пашиняна. «Когда какое-то действие немного выходит из-под его контроля, они реагируют с непропорциональной силой и довольно грубо. Напугать тем самым граждан РА, которые потеряли родину, уверяю вас, невозможно. Как вы сами видите, после каждого такого действия, количество участников акции умножается. Несколько десяток протестующих были подвернуты приводу в разные отделения полиции», - отметила представитель АРФ Дашнакцутюн.
На вопрос, а принимает ли молодежь кандидатуру Вазгена Манукяна в качестве кандидата в премьер-министры, Варданян ответила: «Повестка молодых людей одна – Пашинян должен уйти, и кто-то, но не из его команды, должен временно возложить на себя обязанности главы кабмина. А одной из важных задач последнего должна стать организация свободных, справедливых, прозрачных выборов, в ходе которых армянская общественность своими голосами сможет сформировать в Армении новую власть».
Отметим, что граждане, требующие отставки премьер-министра, на разных улицах Еревана сегодня провели акции неповиновения. Одновременно были перекрыты практически все главные улицы столицы.