Այսօր այստեղ պետք է ելույթ ունենար ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, բայց ինչպես գիտեք, իշխանությունների եւ անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով կանչվել է ԱԱԾ, որպեսզի հնարավորություն չունենա ձեզ հետ խոսելու: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ին, Ազատության հրապարակում «Հայրենիքի փրկության շարժման» հանրահավաքի ժամանակ նշեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը՝ հավելելով, որ Ծառուկյանը ԱԱԾ-ից ուղերձ է հղել:
Նշենք, որ այսօր հանրահավաքի ժամին Ծառուկյանը հերթական անգամ հրավիրվել է ԱԱԾ հարցաքննության։
Տոնոյանը ներկայացրեց ուղերձը՝ նշելով. «Իմ սիրելի հայ ժողովուրդ, Արցախից եկած քույրեր ու եղբայրներ, Ազատության հրապարակում ես պետք է լինեի ձեր կողքին, պետք է խոսեի ձեզ հետ, մեր երկրին պատուհասած իրավիճակի եւ դրանից ելքեր փնտրելու տարբերակների մասին: Բայց ինչպես գիտեք, հերթական անգամ վախկոտ իշխանությունների ձեռքով ես այս պահին գտնվում եմ ԱԱԾ-ում: Ինձ նորից կանչել են հարցաքննության: Իշխանությունները հերթական անգամ ապացուցեին, որ սարսափում են ինձանից, ամեն ինչ անում են, որ ես չկարողանամ հանդիպել իմ ժողովրդի հետ: Ես կրկնում եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է վախենա ոչ թե ինձնից, այլ իր վարած խայտառակ քաղաքականության հետեւանքներից, իր ժողովրդի բարկությունից, անտուն ու անհայրենիք մնացած մեր շուրջ 100 հազար արցախցիների զայրույթից, զավակ կորցրած ծնողի ցասումից:
Մեր ժողովրդի ու հայրենիքի առաջ ծառացած խնդիրները լուծելու փոխարեն Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է իմ հանդեպ իրականացվող քաղաքական հետապնդումները: Իր աթոռը պահելու համար նա պատրաստ է ամենաստոր քայլերին անգամ: Որքան էլ ինձ համար ցավալի է այդ մասին խոսելը, ես դեռեւս ամիսներ առաջ կանխատեսում էի, որ մեր երկրի իշխանությունների վարած խայտառակ քաղաքականության պատճառով մոտալուտ վտանգ է հասունանում: Ես դեռ 6 ամիս առաջ եմ հայտարարել, որ այս իշխանությունները պետք է հեռանան: Դա իմ անձնական ցանկությունն ու ամբիցիան չէր, դա մոտալուտ վտանգը կանխելուն ուղղված իմ քայլն էր: Այդ ժամանակ իմ առաջին մտահոգությունը հենց Արցախի անվտանգությունն էր:
Ես դեռեւս հունիսի 5-ին էի հայտարարել, որ բացառիկ տաղանդ է պետք է ունենալ ռազմավարական գորործընկերների հետ հարաբերություններն այս աստիճան վատացնելու համար: Այն ռազմավարական գործընկերոջ՝ ՌԴ-ի, որը եւս մեկ անգամ ապացուցեց, որ դարերով ամրապնդված բարեկամությամբ դժվարին ասյ օրերին օգնության ձեռք մեկնեց ու կանգնեց հայ ժողովրդի կողքին: Հունիսի 16-ին ԱԺ ամբիոնից հայտարարել էի, որ իշխանությունները պետք է բաց հայտարարեն, թե ինչի շուրջ են բանակցում Փաշինյանն ու Ալիեւը:
Իհարկե, Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հիմքում ընկած էր նաեւ տնտեսության ողնաշարի կոտրումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ձախողումը, արտաքին աշխարհի գործընկերների հետ հարաբերությունների վատթարացումը եւ բազամթիվ այլ գործոններ: Բայց իմ թիվ մեկ անհանգստությունը Արցախն էր ու նրա անվտանգությունը: Արցախի խայտառակ կապիտուլյացիայից հետո Ն իկոլ Փաշինյանի հեռացումն այլընտրանք չունի: Որեւէ երկրում չի եղել, որ պարտված, թշնամու ռաջ ծնկի իջած ղեկավարը շարունակի պաշտոնավարել:
Պետք է ձեւավորվի նոր իշխանություն, որը հնարավորություն կունենա վարել նոր բանակցություններ: Իհարկե, որքան էլ ցավալի է ասել, այս փուլում Արցախը հետ բերել չենք կարող, բայց գոնե նոր իշխանությունը հնարավորություն կունենա բանակցությունների արդյունքում նվազագույնի հասցնել ստորագրված խայտառակ փաստաթղթի հետեւանքները, հնարավորություն կունենա արժանապատվորեն շարունակելու բանակցային գործընթացը, արտաքին աշխարհի հետ մեր ազգային շահերը պաշտպանող բանակցություններ վարելու:
Բայց ինչ ենք տեսնում այս օրերին,. Փոխանակ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունելու իր եւ թիմի խայտառակ պարտությունը, ներողություն խնդրի ու լուռ հեռանա, նա ամեն օր փորձում է արդարանալ: Փորձում է իր պարտությունը բարդել ուրիշների վրա: Իր համար մեղավոր են բոլորը՝ բանակը, հրամանատարները, ՀՀ ու Արցախի նախկին նախագահները, ռազմավարական գործընկերները, խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական  ուժերը, բայց ոչ երբեք ինքը: Դա եւս թուլամորթության մեկ դրսեւորում է: Որովհետեւ սեփական պարտությունն ընդունելու համար մարդ պետք է արժանապատվություն եւ սաթիբ ունենա:
Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է հանրությանը սուտ պատմվածքներով խաբել, շեղել նրանց ուշադրությունը: Հյ ժողովրդի պատմության մեջ ցեղասպանությունից հետո ես չեմ հիշում նման ծանր ու ողբերգական էջ: Մենք կորցրեցինք Արցախի 73 տոկոսը, կորցրեցինք մեր լավագույն տղաներին:
Հիշում եք, երբ հուլիսի 16-ին ԱԺ ամբիոնից ես հարց ուղղեցի Նիկոլ Փաշինյանին, թե կոֆե խմելով, խաբելով մարդկանց չի կարելի մոլոեցնել, իշխանության տարբեր ներկայացուցիչներ ասում էին, որ Ացրախի հարցում չի լինելու հակահայ լուծում: Փաշինյանն ասում էր՝ Արցախի հարցի լուծումը պետք է բավարարի 3 կողմերին՝ Հայաստանի, Արցախի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդներին: Արդյունքում ժողովրդի թիկունքում ստորագրված խայտառակ կապիտուլյացիոն փաստաթղթից տեսանք, որ հարցի լուծումը բավարարեց միայն ադրբեջանցի ժողովրդին:
Իմ սիրտը ցավում է, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես է արցախցին իր օջախն այրում, որ թուրքին չմնա: Հավատացեք ցավ է տեսնել պետական բոլոր ատյանների դռները թակող որդեկորույս մայրերին, որոնք խնդրում են, որ գոնե իրենց որդիների մարմինները հետ ստանալ ու հողին հանձնել:
Հավատացեք, ինձ Նիկոլ Փաշինյանի անձը ընդհանրապես չի հետաքրքրում: Մարդ, ով չունեցավ տղամարդկային արժանապատվություն ընդունելու իր սխալը, չունեցավ պետական մտածողություն՝ ներողություն խնդրելու եւ հեռանալու, ինձ համար նման մարդը այլեւս գոյություն չունի:
Նիկոլ Փաշինյանն արդեն անցյալ է, նա հեռանալու է: Թե ինքը, թե այս պարտության բոլոր մեղավորները օրենքի առաջ իրենց պատիժն ստանալու են: Փաշինյանը այս  ամենի համար շարունակում է մեղադրել բոլորին եւ անգամ ՌԴ նախագահին, ով հազար անգամ շատ ավելի լավ է տիրապետում ղարաբաղյան բանակցային գործընթացին, քան Նիկոլը:
Ես այսօր ուզում եմ խոսել մեր առաջիկ անելիքների մասին. Երկիրը կործանման եզրին է, Նիկոլ Փաշինյանը Ադրբեջանին է հանձնում ոչ միայն այն, ինչ պարտավորվել է, այլ ամեն օր տեսնում ենք, թե ինչպես է թուրքը մտնում Սոթք ու ասում՝ մի քանի կմ էլ առաջ պետք է գնամ: վտանգված է Սյունիքի ու Ադրբեջանի հետ սահմանակից մեր մյուս մարզերի ու նրանց բնակիչների ճակատագիրը: Միայն համախմբելով բոլոր առողջ ուժերը մենք կկարողանանք կանգնեցնել այս արհավիրքը, որ բերեց Նիկոլը:
Դուք արդեն գիտեք, որ 16 կուսակցությունների, հանրության մեջ մեծ հարգանք վայելող մտավորականներ կողմից ձեւիավորված «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածուն ՀՀ առաջին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանն է: Ես վստահ եմ, որ այսօր էլ նա իր քաղաքական փորձառությամբ կարող է եւ մեր բոլորի օգնությամբ հաղթահարել մեր երկրի առջեւ ծառացած խնդիրները:  Նրա գլխավորությամբ ձեւավորել անցումային ժամանակավոր կառավարություն եւ Հայաստանի գլխավոր բարեկամ, ռազմավարական գործընկեր, տարածաշրջանում անվտանգության միակ երաշխավոր ՌԴ-ի հետ հարաբերություններ կառուցելով կազմել ճանապարհային քարտեզ ու փրկել այն, ինչը դեռ հնարավոր է:
Այս իշխանության հետ այլեւս որեւէ երկիր չի բանակցելու, որովհետեւ վարչապետի աթոռը զբաղեցնող մարդը ստել է բոլորին, ոչ ոք մեր երկրին  գումար չի տալու, որովհետեւ այս իշխանությանը որեւէ մեկը լուրջ չի ընդունում:
Մենք պետք է ստեղծենք ազգային փրկության կառավարություն, որտեղ պետք է ներգրավված լինեն բացառապես պրոֆեսիոնալները: Ազգային փրկության կառավարության ծրագիրը պետք է լինի փրկել այն, ինչը դեռ հնարավոր է փրկել Արցախից ու Հայաստանից, թույլ չտալ տարածքային կորուստ: Րոպե առաջ զբաղվել ռազմագերիների, անհետ կորածների եւ դիակների փոխանակման հարցերով, օր առաջ լուծել արցախցիների կենսական խնդիրները: Այդ առաջնահերթ խնդիրները լուծելուց հետո մենք պետք է գնանք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների, որպեսզի ձեւավորվի այնպիսի իշխանությունը, որը երբեք կազմված չպետք է լինի ոչ մի կենսագրություն, պատասխանատվություն, փորձություն չունեցող պատահական մարդկանցից: Պետք է թիմային մոտեցում, թիմային աշխատանք: Բոլոր քաղաքական ուժերից ու ունակ անհատներից ստեղծվի ժամանակավոր կառավարություն: Անունն այստեղ կապ չունի: Օր առաջ պետք է փոխվի բանակցողը: ես վստահ եմ, որբ հայ ժողովուրդը կարող է շտկել մեջքը եւ շարժվել առաջ»:

The chairman of the opposition Prosperous Armenia party Gagik Tsarukyan was supposed to speak during the rally on Saturday, but by order of the authorities and PM Nikol Pashinyan personally, he was summoned to the National Security Service.
His speech was read out by Prosperous Armenia parliamentary faction MP Iveta Tonoyan.
According to Tsarukyan, "the authorities have once again proved that they are afraid of me, they are doing everything to prevent me from meeting with my people. I repeat that Nikol Pashinyan should be afraid not of me, but of the consequences of his shameful policy, the anger of the people, the indignation of about 100 thousand Artsakh people left homeless, the anger of parents who have lost their children. Instead of solving the issues faced by the people and the homeland, Nikol Pashinyan continues political persecution against me. To keep his chair, he is ready for the vilest deeds. No matter how painful it was for me to talk about it, I foresaw a few months ago that because of the shameful policy of the authorities, our country was in danger."
"I said 6 months ago that these authorities must leave. This was not my personal desire and ambition, it was my step towards averting the impending danger. At that time, I was primarily concerned about the security of Artsakh. On June 5, I said that you need to have exceptional talent to worsen relations with strategic partners to such an extent. With a strategic partner, Russia, who once again proved that in these difficult days he extended a helping hand and supported the Armenian people."
"On June 16, from the rostrum of the National Assembly, I announced that the authorities should openly declare what Pashinyan and Aliyev are negotiating around. Of course, Nikol Pashinyan's resignation was also based on the destruction of the economic backbone, the failure of the fight against corruption, deterioration of relations with partners in the outside world, and many other factors."
"But my number one concern was Artsakh and its safety. After the shameful surrender of Artsakh, there is no alternative to Nikol Pashinyan's departure. In no country has it ever happened that a leader who fell to his knees before the enemy continued to remain in office. A new government must be formed, which will be able to conduct new talks. Of course, no matter how painful it is to say this, at this stage we cannot return Artsakh, but the new government will at least be able to minimize the consequences of the shameful document signed as a result of the talks, the opportunity to continue the negotiation process with dignity, negotiations to protect our national interests with the outside world."
"But what do we see these days? Instead of accepting his shameful defeat and the defeat of his team, apologizing and silently leaving, Nikol Pashinyan tries to justify himself every day. Tries to lay his defeat on others. Everyone is to blame for him: the army, commanders, former presidents of Armenia and Artsakh, strategic partners, parliamentary and extra-parliamentary forces, but never himself. This is also a manifestation of weak will."
"Pashinyan continues to deceive the public with false stories, to distract its attention. After the genocide in the history of the Armenian people, I do not remember a heavier and more tragic page. We have lost 73 percent of Artsakh, we have lost our best guys."
"Pashinyan is already in the past, he will leave. Both he and all those responsible for this defeat will receive their punishment in the face of the law. Pashinyan continues to blame everyone and even the President of Russia for all this, who is a thousand times better at the Karabakh negotiation process than Nikol. Today I want to talk about our immediate plans. The country is on the verge of destruction, Nikol Pashinyan surrenders to Azerbaijan not only what he pledged, but every day we see how a Turk enters Sotk and declares that he will advance a few more kilometers. The fate of the residents of Syunik and other regions bordering Azerbaijan was in danger. Only by combining all healthy forces can we stop this disaster brought on by Nikol."
"You already know that the candidate for the post of prime minister from the homeland rescue movement is the first Prime Minister of Armenia, Vazgen Manukyan, who is highly respected by 16 parties and the public. I am sure that today, thanks to his political experience and with the help of all of us, he will be able to overcome the issues that have arisen in front of our country, under his leadership it is necessary to form a transitional interim government and, building relations with the only guarantor of security in the region, Armenia's main friend, strategic an ally - Russia - to draw up a roadmap and save what is still possible."
"No other country will negotiate with this power, because the person in the prime minister's chair lied to everyone, no one takes this power seriously. We need to create a government of national salvation with only professionals involved," Tsarukyan added.
"After solving these priority tasks, we must go to early parliamentary elections to form such a government that should never be formed from random people without biography, responsibility, and experience."