Նյու Յորքը Trump Organization-ի հետ երեք պայմանագիր կխզի, հայտարարել է քաղաքապետ Բիլ դե Բլազիոն՝ մեղադրելով նախագահ Դոնալդ Թրամփին անցյալ շաբաթ Կապիտոլիումը գրոհած ամբոխին հրահրելու մեջ:
«Նախագահը խռովություն հրահրեց Միացյալ Նահանգների կառավարության դեմ, որը հինգ մարդու կյանք խլեց եւ սպառնաց խափանել իշխանության սահմանադրական փոխանցումը»,- ասվում է դե Բլազիոյի հայտարարության մեջ: «Նյու Յորք քաղաքը որեւէ կերպ չի ասոցացվի այդ աններելի գործողությունների հետ»:
Դե Բլազիոն ասել է, որ Նյու Յորքում գտնվող Trump Organization-ի համար Մանհեթենի Կենտրոնական զբոսայգում կարուսել, սառցադաշտեր եւ գոլֆի խաղադաշտ շահագործելու պայմանագրերն արժեն տարեկան մոտ 17 միլիոն դոլար: Գոլֆի դաշտերի մասին պայմանագրերի չեղարկումը կարող է տեւել «մի քանի ամիս», մինչդեռ մյուս պայմանագրերը կարող են դադարեցվել 25-30 օրվա ընթացքում, ասվում է քաղաքապետարանի հայտարարության մեջ:
Բացի այդ, New York Times-ը երեքշաբթի օրը հաղորդել է, որ Deutsche Bank DBKGn.DE-ն ապագայում բիզնես չի անի Թրամփի կամ նրա ընկերությունների հետ:

New York City will move to cancel three contracts with the Trump Organization, said Mayor Bill de Blasio, accusing President Donald Trump of inciting the mob that attacked the Capitol last week.
De Blasio said in a statement that the president had incited a riot against the US government, this had killed five people and threatened to thwart the constitutional transfer of power, and that New York City would not be associated with such actions.
De Blasio said the Trump Organization’s contracts to operate a carousel, an ice skating rinks, and a golf course in Manhattan Central Park cost about $17 million a year. The cancellation of golf course contracts can take several months, whereas the other contracts can be terminated within 25-30 days, the city hall said in a statement.
In addition, the New York Times reported on Tuesday that Deutsche Bank DBKGn.DE will not do business with Trump or his companies in the future.