ԱՄՆ նոր նախագահ Ջոզեֆ Բայդենի պաշտոնի ստանձնումը կնշանավորի Միացյալ Նահանգների եւ Իրանի հարաբերություններում «հնարավորությունների ժամանակաշրջանի» սկիզբ: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավար, գեներալ Ֆրենկ Մըքքենզին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես վստահ եմ, որ Իրանում քաղաքական հույս կա, որ կապ հաստատեն նոր վարչակազմի հետ եւ տեսնեն՝ իրավիճակն արդյոք կփոխվի»,- Մերձավոր Արեւելք ուղեւորվել պատրաստվող Մըքքենզիի խոսքն է մեջբերել Defense One պորտալը:  Գեներալը հավելել է, որ «նոր վարչակազմը պատրաստվում է վերանայել ԱՄՆ քաղաքականությունը»:
Անցյալ տարեվերջին ամերիկյան մի քանի լրատվամիջոցներ, Պենտագոնում աղբյուրներին վկայակոչելով, տեղեկացրել էին Իրանի կողմից Մերձավոր Արեւելքում ամերիկյան ուժերի վրա հարված պատրաստելու մասին: Մըքքենզին հաստատել է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի վերջին ամիսներին Իրանից «մեծ սպառնալիք» էր բխում, սակայն ԱՄՆ-ին հաջողվել է ռազմական գործողություններ թուլ չտալ:

Вступление в должность нового президента страны Джозефа Байдена знаменует начало «периода возможностей» в отношениях Соединенных Штатов и Ирана. Об этом заявил глава Центрального командования (СЕНТКОМ) Вооруженных сил США генерал Фрэнк Маккензи, передает ТАСС.
«Я уверен, что в Иране есть политический расчет на то, чтобы связаться с новой администрацией и посмотреть, изменится ли ситуация», - цитирует Маккензи, готовящегося отправиться на Ближний Восток, портал Defense One в воскресенье. Генерал добавил, что «новая администрация собирается пересмотреть политику США».
В конце прошлого года некоторые американские СМИ со ссылкой на источники в Пентагоне информировали о подготовке Ираном удара по американским силам на Ближнем Востоке. Маккензи подтвердил, что в последние месяцы администрации президента Дональда Трампа от Ирана исходила «повышенная угроза», однако США удалось не допустить военных действий.