Facebook-ի գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը շարադրել է ինտերնետի կանոնները բարեփոխելու քայլերը՝ հայտարարելով, որ ընկերությունները պետք է անձեռնմխելի լինեն պատասխանատվության հանդեպ միայն այն դեպքում, եթե հետեւեն իրենց ծրագրերից վնասակար բովանդակությունը հեռացնելու լավագույն փորձերին, հաղորդում է AP-ն:
Ներկայացուցիչների պալատի էներգետիկայի եւ առեւտրի ենթահանձնաժողովների առջեւ լսումների համար նախապատրաստած ցուցմունքներում Ցուկերբերգը հաստատել է «Կապի ոլորտում կարգապահության մասին» օրենքի 230-րդ բաժնում փոփոխություններ կատարելու կոչը, որը օգտագործողի կողմից տեղադրված բովանդակության համար պատասխանատվության անձեռնմխելիություն է տրամադրում այնպիսի ընկերությունների, ինչպիսին Facebook-ն է:
Facebook-ը, ինչպես նաեւ Twitter-ը եւ Google Alphabet-ը, որոնց գլխավոր տնօրեններ Ջեք Դորսին եւ Սունդար Պիչայը վկայություններ կտան, քննադատվել են դեմոկրատների կողմից՝ կորոնավիրուսի համավարակի եւ 2016 եւ 2020 թվականների նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ ապատեղեկատվության համար:
«Մենք կարծում ենք, որ Կոնգրեսը պետք է քննարկի հարթակների միջնորդ պատասխանատվությունը որոշակի տեսակի անօրինական կոնտենտի համար` կախված այդ բովանդակության տարածման դեմ պայքարի լավագույն փորձի տրամադրման ընկերությունների հնարավորությունից»,- ասել է Ցուկերբերգը: «Հարթակները չպետք է պատասխանատվություն կրեն, եթե բովանդակության որոշակի հատված խուսափում է հայտնաբերվելուց, դա անիրագործելի կլիներ օրական միլիարդավոր գրառումներով հարթակների համար»,- գրել է նա:

Генеральный директор Facebook Марк Цукерберг изложил шаги по реформированию правил Интернета, заявив, что компании должны иметь иммунитет от ответственности только в том случае, если они следуют лучшим методам удаления вредоносных материалов со своих платформ, передает AP.
В свидетельских показаниях, подготовленных для слушания в подкомитетах Палаты представителей по энергетики и торговле, Цукерберг подтвердил призывы к внесению изменений в раздел 230 закона «О порядочности в коммуникациях», который предоставляет компаниям, таким как Facebook, иммунитет от ответственности за контент, размещенный пользователями.
Facebook, а также Twitter и Google Alphabet, генеральные директора которых Джек Дорси и Сундар Пичаи также дадут показания в, подверглись критике со стороны демократов за дезинформацию о пандемии коронавируса и президентских выборах 2016 и 2020 годов.
«Мы считаем, что Конгрессу следует рассмотреть вопрос о том, чтобы сделать защиту посреднической ответственности платформ за определенные типы незаконного контента зависимой от способности компаний обеспечить передовые методы борьбы с распространением этого контента», - сказал Цукерберг. «Платформы не должны нести ответственности, если конкретная часть контента ускользает от обнаружения - это было бы непрактично для платформ с миллиардами сообщений в день», - написал он.