Մեր նախընտրական շտաբը դեռ չի ձեւավորվել, բայց այդ մասով դժվար թե նորություն ունենանք, որովհետեւ մեզ մոտ գործարկված համակարգ կա, որն էլ կգործի, ենթադրում եմ, որ Դավիթ Խաժակյանը կղեկավարի շտաբը: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 1-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Ինչ վերաբերում է կուսակցության նախընտրկան ցուցակին, նա նկատեց, դեռ շատ վաղ է ցուցակ կազմելու համար. «Բավականին շատ թեկնածուների հետ հանդիպումներ ենք ունենում, բայց ցուցակ դեռ չունենք»:
Մարուքյանն անդրադարձավ նաեւ իշխող ուժի կողմից առաջարկվող փակ համամասնական ցուցակներով ընտրություններ կազմակերպելուն՝ նշելով. «Իշխանությունը տեսավ, որ շուշին հանձնելուց հետո խմբակցությունից5 մարդ դուրս եկավ: Դրանք մեծ մասամբ ռեյտինգային ընտրակարգով ընտրվածներն էին, որոնք ունեին շրջապատ եւ մարդկան աչքերի մեջ նայելու խնդիր ունեն: Իրենք հիմա բերում են մի ընտրակարգ, որով ժողովուրդն ընտրում է վարչապետ, նա էլ նշանակում է պատգամավորներ՝ իր ընկերներին, դասընկերներին, իր մոտ աշխատած լրագրողներին: Մինչդեռ սահմանադրական իրավունքի համատեքստում պետք է մենք ընտրեինք խորհրդարան, խորհրդարանն էլ՝ վարչապետ: Այսինքն՝ իրենք հակառակ ճանապարհով են անում: Սա անում են, որ օրինակ վաղը մյուս օր Ստեփանակերտն էլ հանձնեն, մի մարդ իրենց ֆրակցիայից դուրս չգա: Բոլորը լուռումունջ նայեն իրենց իմաստուն առաջնորդի դեմքին»:
Մարուքյանի խոսքով, իմքայլականների բոլոր ելույթները միտված էին նրան, որ այս խորհրդարանը լեգիտիմ չէ, քանի որ իրենք քննադատում էին ընտրակարգը, որով ընտրվել են նաև իրենք. «Իրենք ուզում են, որ որևէ մեկը որևէ տեղից չընտրվի, այլ ուղղակի կուսակցության ղեկավարի բարի կամքի շնորհիվ հայտնվեն ցուցակում»:
Մարուքյանը նաև հավելեց, որ այսօր կողմ քվեարկած իմքայլականների մի մասը ցուցակները կազմելուց հետո մնալու են օդում:

Наш предвыборный штаб еще не сформирован, но новости по этой части у нас вряд ли будут, потому что у нас имеется система, которая и будет работать. Полагаю, что штаб возглавит Давид Хажакян. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 1 апреля  глава партии «Светлая Армения», руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян.
Что касается предвыборного списка партии, то Марукян отметил, что составлять список еще рано. «Проводим встречи с довольно большим количеством кандидатов, но у нас еще нет списка», - сказал он.
Депутат также коснулся вопроса организации выборов по закрытым пропорциональным спискам, предложенным правящей силой. «После сдачи Шуши 5 человек покинули ряды их фракции. Большинство из них были избраны по рейтинговой системе. Сейчас они внедряют такую систему, по которой народ избирает премьера, а тот назначает депутатов – своих друзей, одноклассников, работающих у него журналистов. Между тем, в контексте конституционного права мы должны были избрать парламент, а парламент - премьер-министра. То есть они все делают наоборот. Это делается для того, чтобы завтра или послезавтра, например, сдав Степанакерт, никто бы не смог покинуть их фракцию. И все тихо-молча смотрели бы в лицо своему мудрому лидеру», - отметил Марукян.
По его словам, все выступления представителей «Моего шага» сводились к тому, что этот парламент нелегитимный, поскольку они критиковали избирательную систему, по которой были избраны и они. «Они хотят, чтобы никто ниоткуда не был бы избран, чтобы они оказались в списке благодаря доброй воле руководителя партии», - подчеркнул Марукян, добавив при этом, что часть представителей «Моего шага», проголосовавших сегодня за, после составления списков останется за бортом.