Ադրբեջանի զինված ագրեսիայից հետո պետությունը Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին ինչ-որ նորմալ տեղեկատվություն չի տրամադրել: Այդ մասին մայիսի 6-ին կայացած ՀՀ ԱԺ նիստի ժամանակ 2020 թվականի ընթացքում օմբուդսմենի գրասենյակի կողմից կատարված աշխատանքի մասին տարեկան հաշվետվությունը քննարկելիս հայտարարել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Ընդ որում՝ Թաթոյանը խոստովանել է, որ անձամբ է դիմել գործող իշխանության ներկայացուցիչներին: «Ես ասել եմ նրանց՝ պարտադիր չէ հրապարակավ հայտարարել այդ մասին: Ես ասել եմ նրանց՝ գնացեք եւ աշխատեք մարդկանց հետ տեղում: Պետությունը չի կատարել իր պարտավորությունը, այնուհետեւ մեղադրել է զանգվածային լրատվամիջոցներին: Եղել է նաեւ հակառակ գործընթաց. հայտարարվել է, որ ամեն ինչ նորմալ է, մինչդեռ մարդիկ ապրում են այնտեղ, տեսել են այն, ինչ տեղի է ունենում»,-նշել է գլխավոր իրավապաշտպանը:

После вооруженной агрессии Азербайджана государство не предоставляло жителям приграничных общин Армении сколь-нибудь нормальной информации. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения годового отчета о проделанной офисом омбудсмена за 2020 год работе заявил 6 мая Защитник прав человека республики Арман Татоян, отвечая на вопросы депутатов.
При этом Татоян признался, что лично обращался к представителям действующей власти. «Я говорил им, не обязательно публично заявлять об этом. Я говорил им: идите и работайте с людьми на местах. Государство не выполняло свое обязательство, потом обвиняло средства массовой информации. Был даже обратный процесс: объявлялось, что все нормально, между тем, люди живут там, видели все, что происходит», - отметил главный правозащитник.