Բելառուսը ծնկի չի գա՝ չնայած դրա վրա գործադրվող ճնշմանը: Այդ մասին հայտարարել է Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում անելով Բելառուսի կառավարության մամուլի ծառայությանը:
Այդ հայտարարությունը վարչապետն արել է Հաղթանակի օրվա տոնախմբության նախօրեին Մինսկում Ռազմական գերեզմանոց այցելելու ժամանակ, որտեղ հարգանքի տուրք է մատուցել Մեծ Հայրենական պատերազմի տարիներին զորված քաղաքացիներին: «Այսօր այս սուրբ վայրում գտնվելով՝ մենք, իհարկե, պատասխանում ենք նրանց, ովքեր մեզ փոխձում են ճնշել: Բելառուսը երբեք ծնկի չի գա, ինչպես եւ մենք ծնկի չենք եկել ոչ միայն XX դարի ամենասարսափելի պատերազմի առջեւ, այլ նաեւ ամբողջ համաշխարհային պատմության ժամանակ»,-հայտարարել է վարչապետը:
Նա նաեւ ասել է, որ Բելառուսում «կցանկանային ընդմիշտ մոռանալ տառապանքները, զոհողությունները, սարսափներն այդ պատերազմը, ընդմիշտ շրջել այդ էջը, սակայն, ցավոք, ավելի հաճախ են դիմում այդ դասերին»: «Մենք հիշում ենք՝ ինչպես էին մեր անկախության առաջին շրջանում՝ 1994 թվականին, արեւմտյան երկրները՝ Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն, երաշխավորում Բելառուսին դրա ինքնիշխանության պաշտպանությունը, ճնշման բացակայությունը, տնտեսական հարկադրանքներից ազատումը: Եւ այդ փաստաթուղթը գրելուն պես մենք բախվել ենք այն ճնշմանը, որից մեզ խոստացել էին պաշտպանել: 1994 թվականից որոշակի ժամանակ է անցել, սակայն մեր երկրի վրա «հարձակումները» չեն դադարել այդ ժամանակահատվածում»,-ասել է Գոլովչենկոն:
Նա ընդգծել է, որ ոչ բոլորին է դուր գալիս Բելառուսի ազատությունը, անկախությունն ու ինքնիշխանությունը: «Չեն հավանում, որ մենք ինքնուրույն ենք որոշումներ կայացնում մեր հողում, գործում ենք՝ ելնելով մեր երկրի, մեր ժողովրդի զարգացման շահերից: Եւ որքան մենք շարժվում ենք անկախությունն ու ինքնիշխանությունը կառուցելու ճանապարհով, այնքան ավելի կոշտ են դառնում այդ մեթոդները»,-ընդգծել է վարչապետը:

Беларусь не встанет на колени несмотря на оказываемое на нее давление. Об этом заявил премьер-министр Белоруссии Роман Головченко, сообщает РИА «Новости»  со ссылкой на пресс-службу белорусского правительства.
Данное заявление премьер сделал во время посещения в преддверии празднования Дня Победы Военного кладбища в Минске, где почтил память погибших в годы Великой Отечественной войны. «Находясь сегодня здесь, в этом святом месте, и вспоминая, через что пришлось пройти нашим предкам, дедам и прадедам, мы, конечно же, отвечаем тем, кто пытается на нас давить. Беларусь никогда не встанет на колени. Точно так же, как мы не встали на колени перед самой страшной войной не только XX века, но и всей мировой истории», - заявил премьер-министр.
Он также сказал, что в Белоруссии «хотели бы навсегда забыть страдания, жертвы, ужасы той войны, перевернуть навсегда эту страницу, но, к сожалению, приходится все чаще обращаться к тем урокам» . «Мы помним, как на заре нашей независимости в 1994 году западные страны - США, Великобритания - гарантировали Беларуси защиту ее суверенитета, отсутствие давления, экономического принуждения. И, как говорится, не успели высохнуть чернила на этом документе, как мы столкнулись с тем самым давлением, от которого нас обещали оградить. С 1994 года прошло определенное количество времени, но нападки на нашу страну не прекращались в течение всего этого периода», - сказал Головченко.
Он подчеркнул, что не всем нравится свобода, независимость и суверенитет Белоруссии. «Не нравится, что мы сами принимаем решения на своей земле, действуем исходя из интересов развития нашей страны, нашего народа. И чем дальше мы идем по пути построения независимости и суверенитета, тем изощреннее и жестче становятся эти методы», - подчеркнул премьер-министр.