Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը տիկնոջ՝ Ասմայի հետ չորեքշաբթի մասնակցել է  արաբական հանրապետության նախագահի ընտրություններին։ Պետության ղեկավարի մամուլի ծառայության տեղեկատվությամբ՝ նախագահական զույգը քվեարկել է  մոտավորապես ժամը 10.00-ին Դամասկոսի մերձակայքում գտնվող Դումա քաղաքի ընտրատեղամասում։
56-ամյա Ասադը հաղթել է նախագահական ընտրությունները 2014թ.՝ ստանալով քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիների 88,7 տոկոսի աջակցությունը։ Ասադը Արաբական սոցիալիստական վերածննդի կուսակցության գլխավոր քարտուղարն է, որը Դամասկոսում իշխանության ղեկին է 1963 թվականից։
Նրա հետ միասին նախագահի պաշտոնի համար պայքարում են սոցիալիստ-յունիոնիստների կուսակցությունից պատգամավոր Աբդալա Սալում Աբդալան եւ հայրենասիրական ընդդիմության ներկայացուցիչ Մահմուդ Ահմեդ Մուրաին։ Նախագահի լիազորությունները յոթ տարով են։

Сирийский лидер Башар Асад с супругой Асмой приняли участие в среду в выборах президента арабской республики. По информации пресс-службы главы государства, президентская чета проголосовала примерно в 10:00  на избирательном участке в городе Дума в окрестностях Дамаска.
56-летний Асад победил на президентских выборах в 2014 году, получив поддержку 88,7% граждан, принявших участие в голосовании. Асад является генеральным секретарем Партии арабского социалистического возрождения, которая находится у власти в Дамаске с 1963 года.
Вместе с ним борьбу за президентский пост ведут бывший депутат от партии социалистов-юнионистов Абдалла Саллюм Абдалла и представитель патриотической оппозиции Махмуд Ахмед Мураи. Срок президентских полномочий составляет семь лет.