Սան Ֆրանցիսկոյի կենդանաբանական այգում սատկել է ամենատարեց արու շիմպանզեն, որը 63 տարեկան էր: Քոբբի անունով շիմպանզեն Աֆրիկայից Սան Ֆրանցիսկոյի կենդանաբանական այգի էր տեղափոխվել 1960-ականներին:
Չնայած կենդանաբանական այգու մամուլի հաղորդագրությունում նշվել է, որ շիմպանզեի սատկելու պատճառը պարզ չէ, կենդանին վերջերս հիվանդացել է, եւ կենդանաբանական այգու աշխատակիցները կարծել են, որ ծերությունն է պատճառը: Քոբբին Սան Ֆրանցիսկոյի կենդանաբանական այգու շիմպանզեների պոպուլյացիայի անբաժան մասն էր եւ «հանդես էր գալիս որպես խմբի առաջնորդ», - ասել են նրանք:
Բնության պահպանության միջազգային միությունը շիմպանզեներին դասակարգում է որպես անհետացման վտանգի մեջ գտնվող պրիմատներ. դրանք համարվում են Աֆրիկայի ամենախոցելի կենդանիներից մեկը՝ որսագողության, բնակության միջավայրի կորստի եւ հիվանդությունների պատճառով, հայտնել է Associated Press-ը: Կենդանաբանական այգու վարչակազմի տվյալներով՝ վայրի բնության մեջ ապրող մինչեւ 200 հազար շիմպանզեների կյանքի միջին տեւողությունը 33 տարի է, իսկ մարդու հսկողության ներքո՝ 50-60 տարի:

Самый старый самец шимпанзе, живший в США, умер в зоопарке Сан-Франциско. Ему было 63 года. Шимпанзе по кличке Кобби был привезен в зоопарк Сан-Франциско из Африки в 1960-х годах.
Хотя зоопарк сообщил в пресс-релизе, что причина смерти шимпанзе не установлена, животное недавно заболело, и официальные лица зоопарка считают, что старость является причиной его смерти. По словам официальных лиц, Кобби был неотъемлемой частью объединения популяции шимпанзе зоопарка Сан-Франциско и «действовал как вожак отряда».
Международный союз охраны природы классифицирует шимпанзе как приматов, находящихся под угрозой исчезновения, и они считаются одними из самых уязвимых животных в Африке из-за охоты на них браконьерами, потери среды обитания и болезней, сообщает Associated Press. По данным администрации зоопарка, средняя продолжительность жизни до 200 тысяч шимпанзе, живущих в дикой природе, составляет 33 года, а под присмотром человека - от 50 до 60 лет.