Ռուսաստանը, իհարկե, ծայրաստիճան զգայուն իրավիճակում հայտնվեց հակամարտության ընթացքում: Մի կողմից Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմաքաղաքական դաշնակիցն է, մյուս կողմից` միջնորդ, Մինսկի խմբի համանախագահ, ինչը ենթադրում է կողմերից որոշակի հավասար հեռավորություն է ենթադրում: Այս մասին ռուսական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը` պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է գնահատում Ռուսաստանի գործողությունները ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում եւ ռուս խաղաղապահների գործողություններն այսօր:
«Ռուսաստանը նաեւ Ադրբեջանի հարեւանն է: Մոսկվան փորձում է բարեկամական հարաբերություններ կառուցել Բաքվի հետ: Իրավիճակը շատ բարդ է: Հայաստանում սպասելիքները տարբերվում էին նրանից, թե ինչ կարող է անել Ռուսաստանն այս իրավիճակում: ՌԴ-ի համար պատկերը սեւ-սպիտակ չէ եւ բավականին նուրբ է: Ռուսական շահերի տեսանկյունից միակ ճիշտ քայլը պատերազմը հնարավորինս շուտ դադարեցնելն էր: Եվ Ռուսաստանը դա փորձեց անել հակամարտության առաջին օրերից: Ռուսաստանի համար լավ լուծումներ այստեղ չկային:
Այն փաստը, որ մինչ օրս Ղարաբաղում խոշոր բախումներ չեն եղել (եղել են ինչ-որ աննշան միջադեպեր), հուշում է, որ կողմերը հարգանքով են ընդունում ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը: Եվ խաղաղապահ առաքելությունն ինքնին աշխատում է այնպես, որ արժանի է այդ հարգանքին իր գործունեության համար: Առայժմ սա է պատկերը: Բայց խաղաղապահների մանդատը սահմանափակ է` 5 տարի: Եվ սա է ամենամեծ խնդիրը»,- ասաց Քոչարյանը:
Ճշտող հարցին, թե հավատում է նա արդյո՞ք, որ պետք է ինչ-որ փաստաթուղթ լինի, երկրորդ նախագահը պարզաբանեց. «Ավելի լավ կլիներ, եթե այս մանդատն անժամկետ լիներ՝ առանց ժամկետի սահմանման: 4.5 տարի անց Ադրբեջանն իրավունք ունի Ռուսաստանին տեղեկացնել, որ իրենք դեմ են խաղաղապահների մանդատի շարունակմանը: Եվ Ռուսաստանը, ըստ այսդ հայտարարության, ստիպված կլինի հեռանալ այնտեղից:
Այսինքն՝ դա հանգեցնում է նրան, որ Ղարաբաղում բոլորի համար պլանավորման հորիզոնը, այսպես ասած, սահմանափակված է այս ժամկետով: Անորոշությունն այնպիսին է, որ մարդիկ չեն կարողանում պլանավորել իրենց ապագան: Այնպես, ինչպես կառավարությունները` Հայաստանում եւ բուն Ղարաբաղում »:

Россия, конечно, оказалась в чрезвычайно щепетильной ситуации во время конфликта. С одной стороны, Россия – военно-политический союзник Армении, с другой – посредник, сопредседатель в Минской группе, что предполагает некую равноудаленность от сторон. Об этом заявил второй президент Армении, лидер блока «Армения», кандидат в премьер-министры РА Роберт Кочарян в интервью российским СМИ, отвечая на вопрос о том, как он оценивает действия России во время карабахского конфликта и действия российских миротворцев сегодня.
«Также Россия – это сосед Азербайджана. Москва пытается выстраивать дружеские отношения с Баку. Ситуация очень сложная. Ожидания в Армении расходились с тем, что Россия в этой ситуации может сделать. Для нее картина не черно-белая и достаточно щекотливая. С точки зрения российских интересов единственно правильным шагом было как можно быстрее остановить войну. И Россия пыталась сделать это с первых дней конфликта. Хороших решений для России здесь не было.
Тот факт, что на сегодняшний день каких-то крупных стычек и столкновений в Карабахе не было (были какие-то инциденты небольшие), говорит о том, что стороны принимают миротворческую миссию России с уважением. И сама миротворческая миссия работает так, что это уважение заслуживает своей деятельностью. Пока вот такая картина. Но мандат миротворцев ограничен временем - 5 лет. И это самая большая проблема», - отметил Кочарян.
На уточняющий вопрос о том, считает ли он, что должен быть какой-то документ, второй президент пояснил: «Было бы лучше, чтобы этот мандат был бессрочным, без указания сроков. Спустя 4,5 года Азербайджан имеет право уведомить Россию, что они против продолжения мандата миротворцев. И Россия, согласно этому заявлению, вынуждена будет оттуда уйти.
То есть это приводит к тому, что горизонт планирования у всех в Карабахе как бы ограничен этим сроком. Неопределенность такая, что люди не могут планировать свое будущее. Так же, как и правительства - в Армении и самом Карабахе».