ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը չի կարծում, որ իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինը նոր Սառը պատերազմ ցանկանում է: Այս մասին Բայդենը հայտարարել է Ժնեւում Պուտինի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Ես մատնանշեցի, որ մենք հսկայական հնարավորություններ ունենք կիբերտարածությունում, եւ նա դա գիտի: Հստակ չգիտի, թե ինչ հնարավորություններ են, սակայն դրանք հսկայական են: Եթե ​​Ռուսաստանը խախտի հիմնական նորմերը, մենք կպատասխանենք: Կարծում եմ, որ վերջին բանը, որ նա այժմ ցանկանում է, Սառը պատերազմն է», - ասել է Բայդենը:
«Ես նրան ասացի. «Ձեր եւ իմ սերունդների միջեւ 10 տարվա տարբերություն կա: Սակայն ակնհայտորեն ոչ ոքի շահերից չի բխում, որպեսզի հայտնվենք Սառը պատերազմի իրավիճակում»»:
Նրա կարծիքով՝ Պուտինը հասկանում է ամեն բան, սակայն հավելել է, որ դա չի նշանակում, որ վերջինս «պատրաստ է զենքերը վայր դնել եւ ասել՝ լավ»: Բայդենը կարծում է, որ Պուտինը շարունակում է մտահոգվել, որ ԱՄՆ-ը ցանկանում է «տապալել» իրեն: «Նա դեռ ունի այդ մտահոգությունները, սակայն չեմ կարծում, որ դրանք շարժիչ ուժ են Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների կառուցման մեջ», - ասել է Բայդենը:
Նա նշել է, որ առաջիկա ամիսները ծառայելու են որպես «փորձություն» այն բանի, թե արդյո՞ք այսօրվա քննարկումը կարող է երկրները էլ ավելի մոտեցնել առաջընթացին: «Սա փորձություն կլինի: Մեր երկրների միջեւ հարաբերությունների զգալի բարելավման իրական հեռանկար կա՝ սկզբունքների եւ մեր արժեքների հիման վրա», - ասել է Բայդենը:

Президент США Джо Байден не думает, что его российский коллега  Владимир Путин хочет  новой холодной войны. Об этом Байден заявил на пресс-конференции по итогам встречи с Путиным в Женеве.
«Я указал ему, что у нас есть значительные возможности в киберпространстве, и он это знает. Он точно не знает, что это такое, но они значительны. Если Россия нарушит и основные нормы, мы ответим. Я думаю, что последнее, чего он хочет сейчас, - это холодная война », - сказал Байден.
«Я ему  сказал: «Ваше и мое поколение разделяет примерно 10 лет...Но явно не в чьих-либо интересах, , чтобы мы оказались в ситуации холодной войны».
По его мнению, Путин все понимает, но добавил, что это не означает, что Путин «готов сложить оружие и сказать, да ладно».  Байден считает, что Путин по-прежнему обеспокоен тем, что США хотят его «свергнуть». «У него все еще есть эти опасения, но я не думаю, что они являются движущей силой в том, каких отношений он  хочет  с Соединенными Штатами», - сказал Байден.
Он отметил, , что ближайшие месяцы послужат «проверкой» того, сможет ли их сегодняшнее обсуждение приблизить страны к прогрессу. «Это будет испытание. Есть реальная перспектива значительного улучшения отношений между нашими странами без отказа от  от чего-то, основанного на принципах и наших ценностях », - сказал Байден.