ՀՀ ինքնիշխան տարածք մայիսի 12-ից ներթափանցած ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները հուլիսի 28-ին, ժամը 03։40-ի սահմաններում, հարձակում են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում ծավալվել են տեղային մարտեր։ Ըստ նախնական տվյալների կան մարդկային կորուստներ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի ԱԳՆ-ն:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը գնում է իրավիճակի միտումնավոր սրման այն պայմաններում, երբ շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զորամիավորումների ապօրինի ներկայությունը, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունն հիմնավորում է նմանօրինակ գործողությունները Հայաստանի հանդեպ տարածքային և պատմական պահանջների առաջադրմամբ։
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառմանն ի պատասխան Հայաստանի Հանրապետությունը գործի կդնի միջազգային իրավունքով վերապահված իր ռազմաքաղաքական ողջ գործիքակազմը։
Խստորեն դատապարտում ենք տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության դեմ ուղղված ադրբեջանական կողմի ռազմական գործողությունները։
Իրադրության հետագա սրման ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա»:

The units of the Azerbaijani Armed Forces, which had penetrated into the sovereign territory of Armenia since May 12, launched an attack on the Armenian positions in the northeastern direction of the Armenian-Azerbaijani border, as a result of which local battles unfolded.
According to preliminary data, there are human losses, Armenian Foreign Ministry says.
The Azerbaijani side deliberately aggravates the situation in conditions when the illegal presence of the Azerbaijani armed forces on the sovereign territory of the Republic of Armenia continues and when the Azerbaijani leadership justifies such actions by presenting territorial and historical claims to Armenia.
In response to the use of force by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia, the Republic of Armenia uses all its military-political tools in accordance with international law.
All responsibility for the further aggravation of the situation lies with the military-political leadership of Azerbaijan, the MFA reported.