Մենք կարեւորում ենք, որ ունենանք զարգացող եւ հարկունակ տնտեսություն, որը կգոյացնի այն ռեսուրսները, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը, բնականոն կյանքն ապահովելու համար։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 18-ին, Կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս ասա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նման ռեսուրսներ կարող է ապահովել միայն բարձր տեխնոլոգիական, արդյունաբերական, արտադրողական, բնապահպանական բարձր չափանիշներին համապատասխանող, արտահանմանը միտված, մրցունակ եւ ներառական տնտեսությունը։ Քաղաքացիների սոցիալական վիճակի բարելավումը, սոցիալական կայունությունը, առողջապահական եւ հակահամաճարակային արդյունավետ համակարգտերի գոյությունը ներքին անվտանգության համար ունեն առանցքային նշանակություն»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ մինչեւ 2026 թվականը կառավարության տնտեսական թիրախներն են՝ համախառն ներքին արդյունքի տարեկան միջին աճի նվազագույն մակարդակը 7 տոկոս, բարենպաստ արտաքին տնտեսական պայմաններում 9 տոկոս, ֆորմալ հատվածի ոչ պետական ոլորտի աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումների ֆոնդը հասցնել համախառն ներքին արդյունքի 25 տոկոսի, 10 տոկոսից ցածր գործազրկության մակարդակ ապահովել։
Հիշեցնենք՝ դեռեւս ապրիլին էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել էր, որ եթե մինչեւ տարվա վերջ մենք երկնիշ տնտեսական աճ չունենանք, ապա ինքը հրաժարականը կտա։ Փաստացի, կառավարության նիստում Փաշինյանը հայտարարեց, որ տարվա վերջում նպատակ է դրվել ունենալ 7 տոկոս տնտեսական աճ։ Ստացվում է, որ Քերոբյանը պետք է պատրաստվի հրաժարական ներկայացնելուն։

Для нас важно иметь развивающуюся и налогоспособную экономику, которая образует ресурсы, необходимые для обеспечения безопасности и нормальной жизни Армении и Арцаха. Об этом заявил на заседании Правительства 18 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Подобные ресурсы может обеспечить только соответствующая высоким высокотехнологическим, промышленным, производственным, экологическим стандартам, ориентированная на экспорт, конкурентоспособная и инклюзивная экономика. Улучшение социального положения граждан, социальная стабильность, наличие эффективных здравоохранительных и противоэпидемиологических систем имеют ключевое значение для внутренней безопасности», - заявил Пашинян.
По его словам, экономические цели Правительства до 2026 года - это минимальный уровень ежегодного среднего роста ВВП в 7%, в благоприятных внешнеэкономических условиях – 9%, доведение фонда зарплаты формального сектора негосударственной сферы и других приравненных к этому выплат до 25% от ВВП, обеспечение уровня безработицы ниже 10%.
Напомним, что еще в апреле министр экономики Ваган Керобян заявил о том, что если до конца года у нас не будет двузначного экономического роста, то он уйдет в отставку. Фактически на заседании правительства Пашинян заявил, что до конца года у нас будет 7% -ый экономический рост. Получается, что Керобян должен готовиться к отставке.