Մենք կարեւորում ենք, որ ունենանք զարգացող եւ հարկունակ տնտեսություն, որը կգոյացնի այն ռեսուրսները, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը, բնականոն կյանքն ապահովելու համար։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 18-ին, Կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս ասա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նման ռեսուրսներ կարող է ապահովել միայն բարձր տեխնոլոգիական, արդյունաբերական, արտադրողական, բնապահպանական բարձր չափանիշներին համապատասխանող, արտահանմանը միտված, մրցունակ եւ ներառական տնտեսությունը։ Քաղաքացիների սոցիալական վիճակի բարելավումը, սոցիալական կայունությունը, առողջապահական եւ հակահամաճարակային արդյունավետ համակարգտերի գոյությունը ներքին անվտանգության համար ունեն առանցքային նշանակություն»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ մինչեւ 2026 թվականը կառավարության տնտեսական թիրախներն են՝ համախառն ներքին արդյունքի տարեկան միջին աճի նվազագույն մակարդակը 7 տոկոս, բարենպաստ արտաքին տնտեսական պայմաններում 9 տոկոս, ֆորմալ հատվածի ոչ պետական ոլորտի աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումների ֆոնդը հասցնել համախառն ներքին արդյունքի 25 տոկոսի, 10 տոկոսից ցածր գործազրկության մակարդակ ապահովել։
Հիշեցնենք՝ դեռեւս ապրիլին էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել էր, որ եթե մինչեւ տարվա վերջ մենք երկնիշ տնտեսական աճ չունենանք, ապա ինքը հրաժարականը կտա։ Փաստացի, կառավարության նիստում Փաշինյանը հայտարարեց, որ տարվա վերջում նպատակ է դրվել ունենալ 7 տոկոս տնտեսական աճ։ Ստացվում է, որ Քերոբյանը պետք է պատրաստվի հրաժարական ներկայացնելուն։

YEREVAN. – We attach importance to having a developing and taxable economy, which will generate the resources necessary for the security of Armenia and Artsakh [(Nagorno-Karabakh)], to ensure a normal life. Prime Minister Nikol Pashinyan said this Wednesday while presenting the 2021-2026 program of the government of Armenia.
"Such resources can be ensured only by high-tech, industrial, productive, export-oriented, competitive and inclusive economy meeting with high environmental standards. Improving the social situation of citizens, social stability, the existence of effective healthcare and anti-epidemic systems are of key importance for internal security," Pashinyan added.
According to the Prime Minister, Armenian government's economic targets by the year 2026 are to increase the minimum average annual GDP growth rate to 7%, in favorable external economic conditions—to 9%, to increase the fund of non-government sector wages of the formal sector and other equivalent payments to 25% of the GDP, and to ensure an unemployment rate of less than 10% in Armenia.