Daimler եւ BMW համաշխարհային հայտնի ավտոկոնցեռնները պատրաստվում են սահմանափակել իրենց ավտոմեքենաների մատակարարումների ծավալներն ու շեշտադրել պրեմիալ հատվածը, որպեսզի սահմանափակեն դրանց գները նույն մակարդակում, որոնք գրանցվել էին համավարակի ժամանակ, հաղորդում է Financial Times թերթը:
Ընկերությունները խոստովանել են, որ միկրոսխեմաների պակասը, որոնց բախվել են համավարակի ընթացքում ամբողջ աշխարհի ավտոարտադրողները, հանգեցրել է նոր մեքենաների առաջարկի կրճատմանն ու դրանց գնի բարձրացմանը:
«Մենք գիտակցաբար ոչ բավարար չափով կբավարարենք պահանջարկը»,-հայտնել է Daimler-ի ֆինանսական գծով տնօրեն Հարալդ Վիլհելմը: Կոնցեռնն անցում կկատարի ավելի բարձր, լյուքսային հատվածին, հայտնել է նա:
BMW-ն նույնպես որոշել է կրկնել այդ քայլը: Կոնցեռնի ֆինանսական հարցերով տնօրեն Նիկոլաս Պետերն ասել է, որ ընկերությունը գրանցել է գնագոյացման ունակության զգալի բարելավում վերջին 24 ամսվա ընթացքում: Ուստի BMW-ն մտադիր է պահպանել մատակարարումներն ապահովելու մոտեցումը:

Всемирно известные автоконцерны Daimler и BMW планируют ограничивать объемы поставок своих автомобилей и делать ставку на премиальный сектор, чтобы сохранить цены на них на том же уровне, на который они поднялись во время пандемии, сообщает газета Financial Times.
Компании признались, что нехватка микросхем, с которыми за время пандемии столкнулись автопроизводители по всему миру, привела к сокращению предложения новых машин и повышению их стоимости.
«Мы будем сознательно недостаточно удовлетворять спрос», - сообщил директор по финансовым вопросам Daimler Харальд Вилгельм. Концерн «будет совершать переход к более высокому, люксовому сегменту», сообщил он.
BMW также решили повторить этот ход. Директор по финансовым вопросам концерна Николас Петер скаазл, что компания «зафиксировала значительное улучшение способности по ценообразованию за последние 24 месяца». Поэтому BMW «намерен сохранить подход к обеспечению поставок».