Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը մեսիջ է ուղարկել Իրանին՝ կապված իրանական կողմի զորավարժությունների հետ։
«Ինչ վերաբերում է մեր սահմանների մոտ անցկացվող զորավարժություններին, սա շատ անսպասելի իրադարձություն է: Քանի որ մեր անկախության 30 տարիներին նման իրադարձություններ չեն եղել։ Նախ պետք է ասեմ, որ յուրաքանչյուր երկիր իրավունք ունի ցանկացած զորավարժություն անցկացնել իր տարածքում: Սա նրա ինքնիշխան իրավունքն է: Ոչ ոք նրան ոչինչ չի կարող ասել: Բայց երբ սա վերլուծում ենք ժամանակային առումով, տեսնում ենք, որ դա երբեք տեղի չի ունեցել: Ինչո՞ւ հիմա եւ ինչո՞ւ մեր սահմանների մոտ»,-հարց է ուղղել Ալիեւը «Անադոլու»-ին տված հարցազրույցում:
Խոսելով ադրբեջանական ուժերի կողմից վերահսկվող Գորիս-Կապան (Հայաստան) ճանապարհահատվածում իրանական բեռնատարների հետ կապված իրավիճակի մասին՝ Ալիեւն ասել է, որ  տիրապետում է այդ տեղեկությանը՝ ընդհուպ մինչեւ այդ բեռնատարների համարանիշների վերաբերյալ։
«Մենք հույս ունեինք, որ սա կավարտվի: Սակայն օգոստոսի 11-ից սեպտեմբերի 11-ն ընկած ժամանակահատվածում մոտ 60 իրանական բեռնատարներ անօրինական ճանապարհով մեկնել են Ղարաբաղ: Դա կանխելու համար մենք անցանք գործնական քայլերի: Մեր վարքագիծն ու գործողությունները հիմնված են բարեկամական հարաբերությունների վրա: Առաջին անգամ՝ բանավոր նախազգուշացում, երկրորդը` պաշտոնական գրություն, երրորդը` անցակետեր, մաքսատուն, սահման, ոստիկանություն: Այսպիսով, մենք սկսեցինք վերահսկել Ադրբեջանի տարածքով անցնող ճանապարհը, իսկ հետո դեպի Ղարաբաղ ուղեւորվող բեռնատարների թիվը նվազեց։ Տեսնու՞մ եք, արդյոք անհրաժեշտ էր դրան հասցնել։ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում ապրում է 25 հազար մարդ: Արդյո՞ք այս առեւտուրն այնքան կարեւոր է, որ դուք բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք եք ցուցաբերում այն ​​երկրի նկատմամբ, որը դուք համարում եք բարեկամական եւ եղբայրական»,-Իրանի իշխանությանը սաստել է Ալիեւը։

President of Azerbaijan Ilham Aliyev has delivered a message to Iran in regard to the Iranian side’s military exercises.
Ilham Aliyev commented on the recent entry of the trucks as part of an exclusive interview with Anadolu Agency in which he assessed the second Karabakh war, which erupted on Sept. 27, 2020.
"This is not the first time that Iran's trucks have illegally traveled to the Karabakh region. This is something that happened repeatedly during the occupation period,” Aliyev said.
"We had the information. But there was, of course, no clear information like now. With this in mind, we were expressing our dissatisfaction with the illegal crossings through various channels, but this process continued.”
Talking about the situation regarding Iranian truck drivers passing through the Goris-Kapan road (Armenia), Aliyev said Azerbaijan possesses information, even the license plate numbers of those truck drivers.
Around 60 Iranian trucks entered the Karabakh region without permission between Aug. 11 and Sept. 11 this year after Azerbaijan called on Iran to put an end to the practice, he said.
Aliyev also commented on a military drill launched by Iran near the Azerbaijani border.
"This is a very surprising event. Every country can carry out any military drill on its own territory. It's their sovereign right. But why now, and why on our border?"
"Why weren't the drills held when the Armenians were in the Jabrayil, Fizuli and Zangilan regions? Why is this being done after we liberated these lands, after 30 years of occupation?"