Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը մեսիջ է ուղարկել Իրանին՝ կապված իրանական կողմի զորավարժությունների հետ։
«Ինչ վերաբերում է մեր սահմանների մոտ անցկացվող զորավարժություններին, սա շատ անսպասելի իրադարձություն է: Քանի որ մեր անկախության 30 տարիներին նման իրադարձություններ չեն եղել։ Նախ պետք է ասեմ, որ յուրաքանչյուր երկիր իրավունք ունի ցանկացած զորավարժություն անցկացնել իր տարածքում: Սա նրա ինքնիշխան իրավունքն է: Ոչ ոք նրան ոչինչ չի կարող ասել: Բայց երբ սա վերլուծում ենք ժամանակային առումով, տեսնում ենք, որ դա երբեք տեղի չի ունեցել: Ինչո՞ւ հիմա եւ ինչո՞ւ մեր սահմանների մոտ»,-հարց է ուղղել Ալիեւը «Անադոլու»-ին տված հարցազրույցում:
Խոսելով ադրբեջանական ուժերի կողմից վերահսկվող Գորիս-Կապան (Հայաստան) ճանապարհահատվածում իրանական բեռնատարների հետ կապված իրավիճակի մասին՝ Ալիեւն ասել է, որ  տիրապետում է այդ տեղեկությանը՝ ընդհուպ մինչեւ այդ բեռնատարների համարանիշների վերաբերյալ։
«Մենք հույս ունեինք, որ սա կավարտվի: Սակայն օգոստոսի 11-ից սեպտեմբերի 11-ն ընկած ժամանակահատվածում մոտ 60 իրանական բեռնատարներ անօրինական ճանապարհով մեկնել են Ղարաբաղ: Դա կանխելու համար մենք անցանք գործնական քայլերի: Մեր վարքագիծն ու գործողությունները հիմնված են բարեկամական հարաբերությունների վրա: Առաջին անգամ՝ բանավոր նախազգուշացում, երկրորդը` պաշտոնական գրություն, երրորդը` անցակետեր, մաքսատուն, սահման, ոստիկանություն: Այսպիսով, մենք սկսեցինք վերահսկել Ադրբեջանի տարածքով անցնող ճանապարհը, իսկ հետո դեպի Ղարաբաղ ուղեւորվող բեռնատարների թիվը նվազեց։ Տեսնու՞մ եք, արդյոք անհրաժեշտ էր դրան հասցնել։ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում ապրում է 25 հազար մարդ: Արդյո՞ք այս առեւտուրն այնքան կարեւոր է, որ դուք բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք եք ցուցաբերում այն ​​երկրի նկատմամբ, որը դուք համարում եք բարեկամական եւ եղբայրական»,-Իրանի իշխանությանը սաստել է Ալիեւը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев послал мессидж Ирану в связи с учениями иранской стороны у границ АР.
«Что касается военных учений, проводимых у наших границ, это очень неожиданное событие. Потому что за 30 лет нашей независимости таких событий не было. Прежде всего, я должен сказать, что каждая страна вправе проводить любые военные учения на своей территории. Это ее суверенное право. Никто не может ей что-либо сказать. Но когда мы анализируем это во временных рамках, то видим, что такого никогда не было. Почему именно сейчас и почему на нашей границе?», - задался вопросом Алиев в интервью «Анадолу».
«Конечно, мы хотим, чтобы в регионе не было ситуации, которая способна нанести удар по долгосрочному сотрудничеству. Еще раз хочу отметить, что и здесь Азербайджан действует очень ответственно и взвешенно. Надеюсь, что эмоциональная реакция на наши правомерные шаги носит временный характер», - заявил Алиев.
Говоря о ситуации с иранскими грузовиками на контролируемо азербайджанскими силами участке дороги Горис – Капан (Армения), Алиев заявил, что располагает всей информацией о направляющихся в Нагорный Карабах иранских грузовиках, вплоть до их номерных знаков. «Мы надеялись, что этому будет положен конец. Но в период с 11 августа по 11 сентября около 60 иранских грузовиков незаконно отправились в Карабах. Чтобы это предотвратить, мы перешли к практическим шагам. Наше поведение и действия ответственны и основаны на дружественных отношениях. В первый раз – устное предупреждение, во второй – официальная нота, в третий – контрольно-пропускные пункты, таможня, граница, полиция. Таким образом, мы начали контролировать дорогу, проходящую по территории Азербайджана, а затем количество грузовиков, направляющихся в Карабах, снизилось до нуля. Видите, нужно ли было доводить до этого? В Карабахском регионе в зоне ответственности российских миротворческих сил проживает 25 тысяч человек. Так ли важен этот рынок? Неужели эта торговля настолько важна, что вы проявляете открытое неуважение к стране, которую считаете дружественной и братской?», - упрекнул Алиев власти Ирана.