Այսօր Հայաստանը կանգնած է դժվարին մարտահրավերների առջեւ, դեռեւս հաղթահարված չեն համավարակի եւ 44-օրյա պատերազմի տնտեսական, սոցիալական եւ անվտանգային աղետալի հետեւանքներն ու մարտահրավերները: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 30-ին, կառավարության նիստռում ներկայացնելով 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ իր ուղերձը, նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք նրա ուղերեձը.
«2021 թվականին տեղի ունեցած ԱԺ ընտրություններով հաղթահարվեց ներքաղաքական ճգնաժամը եւ բավականին ամուր հիմքեր ստեղծվեցին համախմբման եւ հայ ժողովրդի դեպի ապագա նայելու ձգտման համար: Օգոստոսին մենք ներկայացրեցինք 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագիրը, որը պետք է հիմքեր ստեղծի միջնաժամկետ հատվածում Հայաստանի խաղաղ, կայուն եւ ներառական զարգացման համար:
Մեր նպատակադրումները, որոնք արտահայտված են 2022-ի բյուջեում եւ գործունեության ծրագրում, հավակնոտ են եւ իրատեսական: Մենք գիտակցում ենք, որ դրանք կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ են ոչ միայն տնտեսական միջամտություններ կառավարության կողմից, այլեւ հասրաակական եւ մշակութային վերափոխումներ: Առաջին հերթին կարեւորում ենք պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումը եւ աշխատանքային մշակույթի վերափոխումն ու զարգացումը: Ամենակարեւորը, թերեւս պլանավորման եւ իրագործման մշակույթն է, ծրագրերի իրագործման գործընթացները, որոնց անկատարությունը բերում է կապիտալ ծախսերի թերակատարումների, հետեւաբար կառավարության սահմանած նպատակների իրագործման դանդաղման եւ խոչընդոտվում է տնտեսական աճը:
Այս առումով էական դեր ունի մասնավոր հատվածի կարողությունների զարգացումը եւ դրան ուղղված  կառավարության ջանքերն սկսել են արդյունքներ տալ, ի դեմս այն ընկերությունների, որոնք պետական կապիտալ շինարարության ոլորտում մրցունակ  լինելու համար ներդրումներ են անում՝ ձգտելով դրանով ծրագրերն իրականացնել որակով եւ ժամանակին:
Կառավարությունը շարունակելու է այս ոլորտում ներդրումները խթանող քաղաքականությունը՝ դրա համար կիրառելով երեք հիմնական գործիք. Առաջինը, պետական գնումների համակարգի թափանցիկություն, 2. Մրցույթի դրվող լոտերի ծավալների մեծացում, 3. Հուսալի ընկերությունների հետ հարաբերությունների պարզեցմանն ուղղված օրենսդրական նորամուծությունները:
Հաջորդ կարեւոր խնդիրը վերլուծական կարողությունների զարգացումն է, ինչը թույլ կտա բարձրացնել ծախսերի, ներդրումների արդյունավետությունը, սոցիալական ծրագրերի հասցեականությունը, որը կարեւորագույն խնդիրներից է: Արդյունքում կբարձրանա ՀՀ քաղաքացիների վստահությունը, որ իրենց  հարկերը ծախսվում են առավել արդյունավետ եւ թիրախային: ՀՀ քաղաքացիները ամեն օր պետք է զգան կառավարության կողմից իրականացվող միջոցառումների ազդեցությունն իրենց կյանքի վրա: Սրա կարեւոր բաղադրիչ է հանդիսանում հասարակական լայն շերտերի ներգրավվածությունը բյուջեի կազմման եւ իրականացման տարբեր փուլերում,  ինչի ուղղությամբ արդեն բավականին քայլեր են արվել նախորդ 3 տարիների ընթացքում:
2022-ի բյուջեն հենվում է երեք հիմնական առաջնահերթությունների վրա.
1.            Անվտանգության համակարգի բարեփոխում
2.            Ենթակառուցվածքների զարգացում,
3.            Կրթության եւ գիտության արդիականացում:
Մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու անվտանգությանը, առանց որի հնարավոր չի լինի իրագործել երկարաժամկետ զարգացման նպատակները: Այս իմաստով կարեւոր է ոչ միայն բանակի պաշտպանական կարողությունների արդիականացումը, այլեւ ՀՀ-ի շուրջ բարենպաստ արտաքին միջավայրի ձեւավորումը, Հայաստանի, Արցախի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ  դարաշրջան բացելու օրակարգի հետեւողական իրագործումը:
Այս իմաստով կարեւոր է նաեւ տարածաշրջանային տնտեսական եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների վերաբացումը ու զարգացումը, որը կարող է որակապես փոխել Հայաստանի տնտեսության բովանդակությունը եւ կառուցվածքը, լրացուցիչ խթան դառնալ ներհայաստանյան ենթակառուցվածքների զարգացման համար, ապահովել երկարաժամկետ ներառական տնտեսական աճ՝ ՀՀ  քաղաքացիների համար ստեղծելով հավասար պայմաններ տնտեսական  գործունեության մեջ ներգրավվելու համար, էականորեն բարձրացնել մեր երկրի գրավչությունը օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար:
Նաեւ այս համատեքստում կրթության զարգացումն առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի համր՝ ուստի կրթության հասանելիությունը, ներառական զարգացումը եւ բովանդակային բարեփոխումը մեր երկարաժամկետ առաջնահերթություն է: Մեր նպատակն է անձի կրթությունը եւ շարունակական զարգացումը դարձնել կենսակերպ: Սա է ժամանակակից աշխարհում մրցունակ ազգ լինելու  միակ ճանապարհը: Գիտության եւ տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումը այս պրոցեսի տրամաբանական շարունակությունն են եւ այստեղ էլ կառվարություն արդեն իսկ ներդբնում է ֆինանսավորման նոր բանաձեւերի:
Իհարկե, հնարավոր չէ մեկ բյուջեով լուծել պետության առջեւ ծառացած բոլոր հարցերը: Մենք պետք է դուրս գանք ամեն ինչ անելու եւ ըստ էութփյան, ոչինչ չանելու իներցիոն տեղապտույտից:
2022 թվականի մենք ձգտել ենք զգուշորեն բալանսավորել կառավարության առաջնահերթությունները, միաժամանակ ապահովել տարատեսակ ֆիսկալ ռիսկերի կառավարելիությունը:
Մենք սահմանում ենք մեր ռազմավարական նպատակները եւ նրանց իրականացման առաջնահերթություններն այնպես, որ նրանցից յուրաքանչյուրի իրականացումը հիմքեր ստեղծի մյուսների արդյունավետ իրագործման համար: Մենք վտահ ենք, որ կառավարության ծրագիրն ունենալու է հաջող իրագործում՝ ապահովելու Հայաստանի քաղաքացիների անվտանգությունը, բարեկեցությունը եւ արժանապատիվ կյանքը»:

Армения сегодня стоит перед трудными вызовами, еще не преодолены экономические, социальные катастрофические последствия и вызовы эпидемии и 44-дневной войны, а также по части безопасности. Об этом заявил на заседании правительства 30 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя свое послание относительно проекта госбюджета на 2022 год.
«По итогам парламентских выборов 2021 года был преодолен внутриполитический кризис, и были созданы достаточно крепкие основы для объединения. В августе мы представили программу деятельности на 2021-2026 годы, которая должна создать на краткосрочную перспективу основу для мирного, стабильного и инновационного развития Армении.
Наши цели, которые выражены в бюджете 2022 года и программе деятельности, амбициозные и реалистичные. Мы осознаем, что для претворения их в жизнь необходимы не только экономические вмешательства правительства, но и общественные, культурные изменения. В первую очередь, необходимо повысить эффективность системы государственного управления, изменить и улучшить рабочую культуру. Самое важное - культура планирования и реализации, процессы реализации программ, невыполнение которых приводит к упущениям по части капитальных затрат, и, естественно, к замедлению реализации целей, намеченных кабмином, что сказывается и на росте экономики.
В этом плане существенную роль имеет развитие возможностей частного сектора. Усилия правительства в данном направлении уже начали давать свои плоды, в лице тех компаний, которые инвестируют для того, чтобы быть конкурентоспособными в сфере государственного капитального строительства, стремясь реализовывать программы качественно и в срок.
Правительство продолжит поощряющую инвестиции в данной сфере политику, применяя для этого три основных инструмента, – обеспечение прозрачности системы государственных закупок, увеличение объемов лотов во время тендеров и законодательные новшества для упрощения отношений с надежными компаниями.
Следующим важным вопросом является развитие аналитических навыков, что позволит повысить эффективность затрат, инвестиций, адресность социальных программ, что является одним из важнейших задач. В результате повысится уверенность граждан Армении в том, что их налоги расходуются максимально эффективно и целенаправленно. Граждане РА каждый день должны чувствовать влияние реализуемых правительством мероприятий на их жизнь.
Бюджет 2022 года основан на трех основных приоритетах:
-реформирование системы безопасности
-развитие инфраструктур
-модернизация образования и науки.
Мы обратим внимание на обеспечение безопасности, без чего невозможно будет реализовать цели долгосрочного развития. В этом смысле важна не только модернизация оборонной способности армии, но и формирование благоприятной внешней среды вокруг Армении, последовательная реализация повестки открытия мирной эры для Армении,  Арцаха и региона.
В этом смысле также важно открытие и развитие региональных экономических и транспортных инфраструктур, которые могут качественно изменить содержание и структуру экономики Армении, стать дополнительным импульсом для развития внутренней инфраструктуры, обеспечить долгосрочный инклюзивный экономический рост.
В этом контексте развитие образования также имеет ключевое значение для Армении, потому доступность образования, инклюзивное развитие и содержательная реформа являются для нас долгосрочным приоритетом. Наша цель - сделать образование и постоянное развитие образом жизни человека. Это единственный способ быть конкурентоспособной нацией в современном мире. А развитие науки и технологической сферы является логическим продолжением данного процесса, и здесь кабин  уже вводит новые формулы финансирования.
Конечно, невозможно решить все вставшие перед государством вопросы за счет одного бюджета. Мы должны выйти из инерционного цикла – сделать все и, по сути, ничего не сделать. В бюджете 2022 года мы попытались осторожно сбалансировать приоритеты правительства и одновременно обеспечить управление различными фискальными рисками.
Мы устанавливаем наши стратегические цели и приоритеты для их реализации таким образом, чтобы выполнение каждой из них создавало основу для эффективной реализации других. Мы уверены, что программа правительства будет успешно реализована - для обеспечения безопасности, благополучия и достойной жизни граждан Армении».