Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է Լոս Անջելեսի հայկական համայնքի հարյուրավոր ներկայացուցիչների՝ Արևմտյան Ամերիկայի համահայկական խորհրդի և Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության կազմակերպմամբ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Արցախի պետնախարարի գրասենյակից:
Արտակ Բեգլարյանը հանգամանալից ներկայացրել է Արցախում տիրող իրավիճակը, կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ կարիքները և կառավարության ծրագրերը: Պետական նախարարն ընդգծել է, որ առանց աշխարհասփյուռ հայության ակտիվ ու շարունակական ներգրավման հնարավոր չէ ապահովել Արցախի արագ ու արդյունավետ վերականգնումն ու զարգացումը:
Արտակ Բեգլարյանի ներկայացմամբ՝ Արցախի երկարաժամկետ ապագան կարող է լինել անվտանգ ու զարգացած հինգ հիմնական հենասյուների վրա՝ կայուն անվտանգություն, աճող ժողովրդագրություն, զարգացող տնտեսություն, որակյալ կրթություն և արդյունավետ կառավարում:
Անմիջական մթնոլորտում անցած հանդիպմանը ներկաների հետ քննարկվել են Արցախի կենսագործունեությանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր:
Նախքան միջոցառումը պետական նախարարը նաև մամուլի ասուլիս է ունեցել Կալիֆորնիայի հայկական լրատվամիջոցների համար:

State Minister of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Artak Beglaryan on Monday met with hundreds of members of the Armenian community of Los Angeles during a meeting hosted by the Pan-Armenian Council of Western USA and the Armenian Missionary Association of America, the Office of the State Minister of Artsakh reports.
Beglaryan thoroughly presented the current situation in Artsakh, the short-term and long-term needs and the government’s programs and emphasized that it will be impossible to ensure the rapid and effective restoration and development of Artsakh without the active and ongoing involvement of all Armenians around the world.
Beglayan added that Artsakh may be secure and developed in the long run, based on the five main pillars, including sustainable security, growing demography, developing economy, quality education and effective governance.
Before the meeting, the State Minister had also given a press conference for Armenian media in California.