Սփյուռքը դիտարկում է հարյուրավոր եթովպահայերի օգնության տարբերակները։ Այս մասին Սփյուռքի գործերով Հայաստանի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ասել է ՌԻԱ «Նովոստի»-ի հարցազրույցում։
Եթովպիայի իշխանությունները նոյեմբերի սկզբից հայտարարել են կես տարով արտակարգ դրություն մտցնելու մասին՝ բնակչությանն ապստամբներից պաշտպանելու նպատակով, որոնք շարժվում են դեպի Ադիս Աբեբա։ Արդյունքում՝ մի շարք երկրներ սկսել են տարհանել իրենց դիվանագիտական ներկայացուցչությունները։
«Ադիս Աբեբայում ապրում է մի քանի հարյուր հայ, շատ հին համայնք է։ Քաղաքացիական պատերազմի պայմաններում մենք, իհարկե, անհանգստացած ենք այն փաստով, որ ապստամբները մոտեցել են մայրաքաղաքին։ Չգիտենք ինչ է լինելու»,- ասել է Սինանյանը։ Համայնքի ներկայացուցիչները մշտական կապի մեջ են Ադիս Աբեբայում Հայաստանի դեսպանի հետ։ «Մենք նաեւ ջանում ենք հետեւել իրավիճակին։ Եթե մեր հայրենակիցներին օգնություն պետք լինի, մեր բարոյական պարտքն է անել դա»,- ասել է նա։

Диаспора прорабатывает варианты помощи сотням армян в Эфиопии. Об этом главный уполномоченный Армении по делам диаспоры Заре Синанян заявил в интервью РИА Новости.
Власти Эфиопии в начале ноября объявили о введении режима чрезвычайной ситуации на полгода для защиты населения от повстанцев, объявивших движение к Аддис-Абебе. В результате ряд стран приступили к эвакуации своих диппредставительств.
«В Аддис-Абебе проживают несколько сотен армян, это очень старая община. В условиях гражданской войны мы, конечно, обеспокоены тем фактом, что повстанцы приблизились к столице. Не знаем, что будет», – заявил Синанян. Представители общины находятся на постоянной связи с послом Армении в Аддис-Абебе. «Мы также стараемся следить за ситуацией. Если нашим соотечественникам нужна будет помощь, наш моральный долг – сделать это», – сказал он.