ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը եւ Ղազախստանում խաղաղապահ զորախմբի աշխատանքը, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Հաշվի առնելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահությունը՝ մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ օպերացիայի ընթացքի շուրջ։ Ընդգծվել է խաղաղապահ զորախմբի արդյունավետ եւ համակարգված գործողությունները, որոնք նպաստում են հանրապետությունում իրավիճակի կարգավորմանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Քննարկվել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը եւ պայմանավորվածությունների իրականացման որոշ հարցեր, որոնք արձանագրված են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններում։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել շփումները տարբեր մակարդակներով»,-նշել են Կրեմլում։

"Taking into account the [current] chairmanship of Armenia in the Collective Security Treaty Organization [(CSTO)], an exchange of views took place on the course of the CSTO peacekeeping operation in Kazakhstan. The peacekeeping contingent’s effective and coordinated actions, which contribute to the settlement of the situation in the [Kazakh] republic, were emphasized," the Kremlin statement added.
"The situation around Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] and some issues of implementation of the agreements, which are recorded in the statements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, were also discussed. An agreement has been reached to continue contacts at various levels," the Kremlin also stated.