Եվրահանձնաժողովը զգալի առաջընթաց է գրանցել «խիստ զսպիչ միջոցների» նախապատրաստման հարցում, եթե Ռուսաստանը շարունակի «իր սպառնալից գործողությունները» Ուկրաինայի դեմ, ասել է ԵՄ պաշտոնյան, հաղորդում է Reuters-ը։
«Աշխատանքը շատ լավ է ընթանում, որպեսզի ուժեղ զսպող, վստահելի միջոցներ լինեն այն դեպքում, եթե երկխոսությունը հաջողությամբ չպսակվի»,- ասել է ներկայացուցիչը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Եթե Ռուսաստանը ապագայում սկսի խախտել Ուկրաինայի ինքնիշխանության տարածքային ամբողջականությունը… Մենք շատ վճռական կարձագանքենք, եւ ագրեսորը կբախվի լուրջ քաղաքական հետեւանքների եւ հսկայական տնտեսական ծախսերի»,- ասել է նա։

Европейская комиссия значительно продвинулась по подготовке «сильных сдерживающих мер», если Россия продолжит «свои угрожающие действия против» Украины, заявил представитель ЕС, передает Reuters.
«Работа очень хорошо продвинулась, чтобы иметь в наличии сильные сдерживающие, надежные меры на случай, если диалог не увенчается успехом», — сказал представитель во время пресс-конференции.
«В случае, если Россия в будущем начнет нарушение территориальной целостности суверенитета Украины… Мы будем реагировать очень решительно, и агрессору столкнется с серьезными политическими последствиями и огромными экономическими издержками», — сказал он.