Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ճակատում ստեղծված իրավիճակը փակուղային չի համարում։ Այս մասին նա հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի հետ մամուլի ասուլիսում՝ մեկնաբանելով Ուկրաինայի Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Վալերի Զալուժնիի The Economist ամսագրին տված հարցազրույցը։
«Սա փակուղի չէ: Ռուսաստանը վերահսկում է երկինքը: Մենք խնայում ենք մեր զինվորներին։ Ոչ ոք չի ցանկանում պարզապես նետել նրանց, ինչպես Ռուսաստանն է մսի պես նետում իր մարդկանց։ Ինչպե՞ս հաղթահարել սա: F-16, մենք պետք է սպասենք, որ տղաները սովորեն, երբ նրանք վերադառնան: Երբ ռազմաճակատում կա հակաօդային պաշտպանություն, զինվորականներն առաջ են գնում և տեխնիկա են օգտագործում»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Զելենսկին հիշեցրել է, որ 2022 թվականին բոլորը կարծում էին, որ ուկրաինական զորքերը փակուղում են հայտնվել։ «Մի քանի ռազմական հնարքներ, և, հիշում եք, ազատագրվեց Խարկովի շրջանը», - ասել է Զելենսկին։
Մենք իրավունք չունենք հուսահատվելու։ Ո՞րն է այլընտրանքը: Ի՞նչ է, մեր պետության մեկ երրորդը պետք է տանք։ Ախր դա միայն սկիզբն է լինելու։ Մենք գիտենք, թե ինչ է սառեցված հակամարտությունը, մենք մեզ համար արդեն եզրակացություններ արել ենք։ Մենք պետք է ավելի շատ աշխատենք հակաօդային պաշտպանության մեր գործընկերների հետ, ապաշրջափակենք երկինքը և մեր կործանիչներին հարձակողական գործողություններ իրականացնելու հնարավորություն տանք։
Զելենսկին նաև ասել է, որ արևմտյան երկրներն իր վրա ճնշում չեն գործադրում՝ ստիպելով բանակցություններ սկսել Ռուսաստանի հետ։
Բոլորը գիտեն իմ վերաբերմունքը, որը համընկնում է ուկրաինական հասարակության վերաբերմունքի հետ։ Այսօր ինձ վրա ոչ ոք ճնշում չի գործադրում։ Այս ամենը եղել է պատերազմի սկզբում և պատերազմից առաջ։ Այսօրվա դրությամբ ԵՄ-ի կամ ԱՄՆ-ի ղեկավարներից ոչ ոք ճնշում չի գործադրում։ Որ մենք հիմա Ռուսաստանի հետ նստենք, խոսենք, մի բան տանք, նման բան չի լինի։

Президент Украины Владимир Зеленский не считает ситуацию на фронте патовой. С таким заявлением он выступил на пресс-конференции с главой Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен, комментируя интервью главкома ВСУ Валерия Залужного журналу The Economist.
«Это не патовая ситуация. Россия контролирует небо. Мы бережем наших военных. Просто бросать, как Россия бросает как мясо своих людей, никто не хочет. Как побороть это? F-16, надо ждать, когда ребята научатся, когда они вернутся. Когда на фронте есть ПВО, военные идут вперед, используют технику», — сказал президент Украины.
Зеленский напомнил, что в 2022 году все считали, что украинские войска находятся в патовой ситуации. «Несколько военных хитростей, и, вы помните, Харьковский регион был освобожден», — сказал Зеленский.
Мы не имеем права опускать руки. Какая альтернатива? Что, надо отдать треть нашего государства? Это же будет только начало. Мы же знаем, что такое замороженный конфликт, мы уже для себя сделали выводы. Надо больше работать с партнерами по ПВО, разблокировать небо, дать возможность нашим бойцам провести наступательные действия.
Зеленский также сообщил, что страны Запада не давят на него, вынуждая начать переговоры с Россией.
Все знают мое отношение, которое совпадает с отношением украинского общества. Никто не давит на меня сегодня. Все это было в начале войны и до войны. На сегодняшний день никто не давит из лидеров ЕС, Соединенных Штатов. Чтобы мы сейчас сели с Россией, разговаривали и что-то ей отдавали — не будет такого.