Մի քանի օրվա տվյալների վրա հիմնված տեղեկատվությունը ցույց է տալիս, որ ռեստորանային  ոլորտի ընկերությունների համախառն վաճառքը մոտ 20%-ով է ընկել, ոչ թե 70%-ով, ինչպես ասում են: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 27-ին, կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցների սրահում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Նախարարը հավաստիացրեց, որ կան նաև ընկերություններ, որտեղ ավելի քիչ է ընկել վաճառքի ծավալները՝ հաշվի առնելով հաճախորդների բազան, բայց և արձանագրեց, որ կան ընկերություններ, որոնց մոտ շատ ավելի մեծ է անկումը:
«Նախարարությունը շատ ուշադիր հետևում է իրավիճակի զարգացմանը: Այստեղ խոսքը նաև այն դեպքերի մասին է, որ մարդիկ պատվաստված են եղել, բայց թեստ են հանձնել և պարզվել է, որ վարակված են ու չեն կարողացել մտնել ռեստորան, դա էլ է կարևոր պատճառ, թե ինչու է ընկել ռեստորանների շրջանառությունը:
Այնուամենայնիվ մենք հետևում ենք իրադրության զարգացմանը. կապի մեջ ենք ոլորտի ներկայացուցիչների և առողջապահության նախարարության մեր գործընկերների հետ, եթե տեսնենք, որ վիճակը դուրս է գալիս նորմալի սահմաններից, ապա անպայման համատեղ ուժերով որևէ այլ մոտեցում կնախատեսենք»,-ասաց Քերոբյանը:
Նախարարը նաև հայտնեց, որ այս պահին համարում են, որ «օմիկրոն» շտամի նման ագրեսիվ տարածման շրջանում ճիշտ քաղաքականություն է, քանի որ համաճարակը վերահսկողությունից բաց թողնելու դեպքում բացասական հետևանքները շատ ավելի մեծ կլինեն, և՝ ոչ միայն տնտեսության վրա:
Ավելի վաղ «Ռեստորանների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ, հանրային սննդի փորձագետ Աշոտ Բարսեղյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարել էր, որ հունվարի 22–ի եւ 23–ի տվյալով, հանրային սննդի ոլորտի շրջանառությունը նվազել է 50–ից 80 %-ով, ինչն աղետ է:
Հունվարի 22–ի եւ 23–ի տվյալով, հանրային սննդի ոլորտի շրջանառությունը նվազել է 50–ից 80 %-ով. Աշոտ Բարսեղյան

The information based on data from a few days shows that the gross sales of restaurants fell by about 20%—not by 70%, as they say—due to the new coronavirus-related restrictions in Armenia. Minister of Economy Vahan Kerobyan stated about this Thursday during the press briefing after the Cabinet meeting of the government.
The minister assured that there are also companies where sales have fallen less, taking into account their customer base, but also noted that there are others that have a much larger decline.
"If we see that the situation is getting out of the normal range, we will definitely envisage any other approach by joint efforts," Kerobyan added, in particular.
Also, the minister said that at the moment they believe that these new restrictions are the right policy in the period of such an aggressive spread of the Omicron variant because if this epidemic gets out of control, its negative consequences will be much greater—and not only on the economy.
Earlier, Ashot Barseghyan, President of the "Restaurants Association" NGO of Armenia and a public catering expert, told Armenian News-NEWS.am that according to the data as of January 22 and 23, the turnover of the public catering sector in Armenia decreased by 50-80% due to the new coronavirus-related restrictions in the country.