ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ ահնանգստացած է, քանի որ, նրա կարծիքով, Ռուսաստանն այս շաբաթ արդեն կարող է ագրեսիայի դիմել Ուկրաինայի դեմ՝ չնայած ուկրաինական սահմանից իր ուժերի մի մասը հեռացնելու մասին Մոսկվայի հայտարարությանը, տեղեկացնում է «Голос Америки»-ն։
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք այն բանից, որ Ռուսաստանը կարող է Ուկրաինայի դեմ գործողություններ սկսել արդեն այս շաբաթ»,- ասել է Բլինքենը ֆրանսիական հեռուստատեսության հարցազրույցում։
«Այն, ինչ տեսնում ենք՝ ռուսաստանյան զորքերի տեղակայում Ուկրաինայի շուրջ, Ուկրաինայի բոլոր կողմերում, մեզ բերում է այսպիսի եզրահանգման»,- շարունակել է ԱՄՆ դիվանագիտության ղեկավարը։
«Թեժացումը թուլացնելու փոխարեն Ռուսաստանը սաստկացնում է այն՝ նորանոր ուժեր մտցնելով,- նշել է նա։- Եվ դա մեզ խորապես անհանգստացնում է»։
Ուկրաինային սահմանակից ռուսական ռազմական օկրուգների որոշ ստորաբաժանումներ վերադառնում են մշտական տեղակայման վայրեր զորավարժությունների ավարտից հետո, երեքշաբթի տեղեկացրել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Ռուսական «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, հղում կատարելով ռազմական գերատեսչությանը, տեղեկացրել է, որ չնայած ամբողջ երկրում մասշտաբային զորավարժությունները շարունակվում են, Հարավային եւ Արեւմտյան ռազմական օկրուգների որոշ ստորաբաժանումներ կատարել են առաջադրանքները եւ սկսել վերադառնալ իրենց ռազմակայաններ։
Ռուսաստանը  ավելի քան 100 հազար զինծառայող է կենտրոնացրել Ուկրաինայի սահմաններին, ինչն անհանգստություն է առաջացրել ներխուժման առումով, հատկապես հաշվի առնելով, որ Բելառուսի հետ համատեղ զորավարժությունները, որոնք նախատեսված են փետրվարի 10-20-ը, նշանակում են, որ Ուկրաինան գրեթե լիովին շրջապատված է ռուսաստանցի զինվորականներով։
Բլինքենը նշել է, որ դիվանագիտական ճանապարհը դեռեւս բաց է։
«Մենք անում ենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի համոզենք Ռուսաստանին, որ գնա դիվանագիտական ճանապարհով, երկխոսության ճանապարհով, որպեսզի դեռեւս առկա տարաձայնությունները կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով, բայց եթե Ռուսաստանը որոշի ագրեսիայի դիմել, մենք լիովին պատրաստ ենք դրան եւ կգործենք մեր բոլոր եվրոպացի դաշնակիցների ու գործընկերների հետ սերտ համակարգմամբ»,- ասել է Բլինքենը։
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանը չորեքշաբթի կարող է հարձակվել Ուկրաինայի վրա, ինչպես կանխատեսում էին որոշ ԶԼՄ-ներ, Բլինքենը պատասխանել է. «Ավաղ, միանգամայն հնարավոր է, որովհետեւ Պուտինը հավաքել է անհրաժեշտ ամեն ինչ Ուկրաինայի դեմ ագրեսիա իրականացնելու համար։ Մենք տեսնում ենք Ուկրաինան շրջապատող ավելի ու ավելի մեծ թվով ռուսաստանցի զինվորականներ, ավելի քան 100 հազար զինծառայողներ։ Սա չափազանց տագնապալի է, ներառյալ այն, թե ինչ է տեղի ունենում Բելառուսում, Ուկրաինայից հյուսիս, զորքերի տեղակայման հետ կապված»։
Բլինքենի կարծիքով՝ Ռուսաստանն իրեն այսպես պահելու պատճառներ չունի։
«Միակ բացատրությունը, որը մենք ունենք, այն է, որ սա ագրեսիայի հերթական ակտ է,- ասել է նա։- Բացի այդ, մենք պետք է դա դիտարկենք պատմական համատեքստում։ Սա ավելի վաղ արդեն տեղի է ունեցել՝ 2014 թվականին, Ղրիմի անեքսիայի եւ Ուկրաինայի արեւելքում միջամտության հետ կապված։ Այս պատմությունն իմանալով՝ մենք խիստ անհանգստանում ենք, երբ տեսնում ենք, թե ինչ է տեղի ունենում Ուկրաինայի սահմանների մոտ»։

Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что он обеспокоен тем, что Россия может предпринять агрессивные действия против Украины уже на этой неделе, несмотря на заявление Москвы об отводе части своих сил от украинской границы, передает «Голос Америки»
«Мы глубоко обеспокоены тем, что Россия может предпринять действия против Украины уже на этой неделе», – сказал Блинкен в интервью французскому телевидению.
«Все, что мы видим – развертывание российских войск вокруг Украины, со всех сторон Украины, приводит нас к такому выводу», – продолжил глава американской дипломатии.
«Вместо деэскалации Россия проводит эскалацию, вводя все новые и новые силы, – указал он. – И нас это глубоко беспокоит».
Некоторые подразделения из российских военных округов, прилегающих к Украине, возвращаются в места постоянной дислокации после завершения учений, сообщило во вторник министерство обороны России.
Российское агентство «Интерфакс» со ссылкой на военное ведомство сообщило, что, хотя масштабные учения по всей стране продолжаются, некоторые подразделения Южного и Западного военных округов выполнили поставленные задачи, и начали возвращаться на базы.
Россия сосредоточила более 100 тысяч военнослужащих у границ Украины, что вызвало опасения по поводу возможного вторжения, особенно учитывая, что совместные учения с Беларусью, запланированные на 10-20 февраля, означают, что Украина почти полностью окружена российскими военными.
Блинкен отметил, что дипломатический путь все еще открыт.
«Мы делаем все возможное, чтобы убедить Россию, что она должна пойти по дипломатическому пути, пути диалога, чтобы урегулировать все имеющиеся разногласия мирным путем, но если она решится на агрессию, мы полностью готовы к этому, и будем действовать в тесной координации со всеми нашими европейскими союзниками и партнерами», – сказал Блинкен.
Отвечая на вопрос, может ли Россия напасть на Украину в среду, как предсказывали некоторые СМИ, Блинкен ответил: «Увы, это вполне возможно, потому что Путин собрал все необходимое для осуществления агрессии против Украины. Мы видим все больше и больше российских войск, окружающих Украину, более 100 тысяч военнослужащих. Это крайне тревожно, включая то, что происходит с развертыванием войск в Беларуси, к северу от Украины».
По мнению Блинкена, у России нет причин вести себя подобным образом.
«Единственное объяснение, которое у нас есть, заключается в том, что это очередной акт агрессии, – заявил он. – Кроме того, нам нужно рассматривать это в историческом контексте. Это уже случалось ранее, в 2014 году, с аннексией Крыма и вмешательством на востоке Украины. Зная эту историю, мы очень обеспокоены, когда видим, что происходит у границ Украины».